همه چیز در مورد ماشین مجازی جاوا – دانلود Netbeans With JDK

خیلی از کاربران وقتی میخواهند سمت برنامه نویسی جاوا بروند با چند اصطلاح روبرو می شوند که اصلا نمیدونند چی هستند و متاسفانه در اینترنت هم به صورت درست و دقیق توضیح داده نشده اند. در این مقاله میخواهیم هر چیزی که مربوط به ماشین مجازی جاوا است را توضیح دهیم و بگیم JDK چیست و برنامه Netbeans چه کاربردی دارد. و در انتها هم لینک دانلود Netbeans With JDK را برای شما قرار میدهیم که دانلود کنید.

همه چیز در مورد ماشین مجازی جاوا

JVM چیست ؟

برای اجرای برنامه های کامپایل شده به زبان جاوا نیاز به برنامه یا ماشینی داریم که به آن ماشین مجازی جاوا (JVM) می گویند. زمانی که در مورد اپلیکشین‌های جاوا صحبت می‌کنیم، حتما می‌بایست JVM بر روی ماشین شما نصب باشد تا قابلیت اجرا شدن داشته باشد. (برای دانلود Java Virtual Machine می توانید JDK رو نصب کنید.)

چند نکته جالب در مورد JVM

  • JVM مخفف Java Virtual Machine است.
  • ماشین مجازی جاوا (JVM) موتوری برای اجرای کد جاوا می‌باشد.
  • اغلب در سایر زبان‌های برنامه‌نویسی، کامپایلر وظیفه تولید کد برای سیستم خاصی را بر عهده دارد اما کامپایلر جاوا بایت کد (Bytecode) را برای یک ماشین مجازی جاوا تولید می‌کند
  • بایت کد زبانی میانی برای سورس کد جاوا و سیستم میزبان می‌باشد.
  • یک واسط است که کد جاوا را به بایت کد کامپایل می‌کند تا در ماشین‌های مختلف تفسیر (interpret) شود و بنابراین آن را مستقل از پلتفرم/سیستم عامل می‌کند.

شاید این جمله را شنیده باشید که کدهای زبان جاوا بر روی هر ماشین قابل اجرا می باشند و اصطلاحا جاوا مولتی پلتفرم (Multi Platform) می باشد.
مثالی میزنم که کامل متوجه این موضوع شوید: شخصی که کامپیوتری با سیستم عامل ویندوز دارد، JVM مربوط به ویندوز را نصب می کند سپس برنامه ای به زبان جاوا می نویسد و آن را کامپایل می کند. سپس این برنامه کاپایل شده را برای دوست خود که سیستم عامل لینوکس دارد می فرستد این شخص رو سیستم عامل لینوکس خود JVM مخصوص لینوکس دارد. این شخص هم به راحتی می تواند برنامه کامپایل شده در محیط ویندوز را به راحتی روی لینوکس خود اجرا کند و هیچ مشکلی پیش نمیاد. یعنی همین شعار معروف جاوا: یک بار کامپایل کنید و همه جا اجرا کنید.

توجه: JVM یک فایل با پسوند .class (که همان بایت کد است) تولید می‌کند و این فایل می‌تواند بر روی هر سیستم عاملی اجرا شود اما ماشین مجازی جاوا می‌بایست در سیستم عامل نصب شود چراکه ماشین مجازی جاوا وابسته به پلتفرم است.

از طریق تصویر زیر می توانید نحوه اجرای کدهای جاوا را ببینید:

کامپایلر جاوا

کامپایلر فقط در زمان (JIT)

JIT بخشی از ماشین مجازی جاوا است که برای افزایش سرعت اجرا استفاده می‌شود. JIT بخش‌های بایت کد را که عملکردهای مشابهی دارند را در یک زمان اجرا می‌کند و بنابراین میزان زمان مورد نیاز را برای تفسیر کامل کاهش می‌دهد.

NetBeans چیست؟

بعد از اینکه گفتیم JVM چیست ؟ و نکاتی در مورد آن ارائه دادیم حال میخواهیم در مورد NetBeans و JDK اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم. به صورت جدا می گویم که هر کدام چی هستند و به چه دردی می خورند.

NetBeans چیست؟

NetBeans محیط توسعه یکپارچه ای است که دارای ابزارهایی برای کمک به شما، برای توسعه برنامه های جاوا می باشد. پیشنهاد میکنم از محیط NetBeans برای ساخت برنامه های جاوا استفاده کنید چون این محیط دارای ویژگی های زیادی برای کمک به شما، جهت توسعه برنامه های جاوا می باشد.
توسط NetBeans می توانید در استاندارهای جاوا مانند J2SE , J2EE و J2ME برنامه نویسی کنید.

نکته: محیط NetBeans از کدنویسی های PHP, HTML, C و … پشتیبانی می کند.

توجه: قبل از نصب برنامه NetBeans باید JDK را نصب کنیم که در بخش پایین توضیحاتی در مورد JDK میدهیم و میگویم JDK چیست؟ 

JDK چیست؟

یکی از سوالتی که فکر کاربران رو درگیر خود کرده، اینست که JDK در جاوا چیست؟ JDK مخفف Java Development Toolkit است. ترکیبی از کامپایلر زبان جاوا، کلاس های کتابخانه ای (Java Class Libraries)، ماشین مجازی جاوا و فایل راهنمای آنها می باشد. (دوستانی که درخواست دانلود ماشین مجازی جاوا داده بودند میتوانند JDK را نصب کنند.) برای اینکه ما بتوانیم با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا، کدنویسی کنیم و برنامه بنویسیم باید حتما JDK رو نصب کنیم. 

توجه: برای دانلود Netbeans With JDK می توانید از انتهای همین مطلب هم JDK و هم Netbeans را دانلود کنید. 

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *