یکی از فواید سفر | وقتی از جهان کوچک خود دور می‌شویم


ما در متمم، هر از چندگاهی به بهانه‌های مختلف، به سراغ سیر و سفر می‌رویم.

گاهی این بحث را در قالب سفرهای تصویری تعقیب کرده‌ایم و گاهی، در قالب دعوت به گفتگو (چه چیزی انگیزه سفر را ایجاد کرده است).

در عادتهای کوچک زندگی هم، یک مرتبه درباره‌ی عادتها و تجربه های مربوط به سفر کردن حرف زده‌ایم.

این بار نیز می‌خواهیم در قالب دعوت به گفتگو از زاویه‌‌ی دیگری به سفر و مسافرت بپردازیم.

نقطه‌ی آغاز بحث را این‌بار، جمله‌ای از آلدوس هاکسلی انتخاب کرده‌ایم. یکی از جملاتی که در پیام اختصاصی متمم در قالب جملات روزانه برای شما نمایش داده می‌شود:

جمله ای از آلدوس هاکسلی درباره سفر کردن

در میان افرادِ سفرکرده و دنیادیده، انسان‌های فراوانی را می‌توانید بیابید که با هاکسلی هم‌عقیده باشند.

بسیاری از ما بر اساس پیش‌فرض‌هایی که از رسانه‌ها، خانواده و محیط خود کسب کرده‌ایم، تصویری از کشورهای دیگر در ذهن خود ترسیم می‌کنیم و هنگام حضور در آن کشورها، از این‌که تا این حد با واقعیت بیگانه بوده‌ایم، شگفت‌زده می‌شویم.

به همین خاطر، چه بسا تا مدت‌ها پس از سفر، بخشی از وقت ما به حرف زدن و توضیح دادن تجربیات‌مان برای دیگران بگذرد؛ تا شاید بتوانیم تصویری واقع‌‌بینانه‌تر از کشورها و فرهنگ‌های دیگر در ذهن آن‌ها شکل دهیم.

با وجودی که در جمله‌ی اصلی، به کشورها اشاره شده، اما ساکنان کشورهایی مانند ایران که گستره‌ی وسیعی از جغرافیا را پوشش داده‌اند، در داخل کشور خود نیز با چنین تجربه‌هایی مواجه می‌شوند.

پس از سفر به نقاط دیگر کشور، بارها پیش می‌آید که به نتیجه می‌رسیم باید در تصویرها و استریوتایپ‌هایی که از آن‌ مناطق داشته‌ایم تجدیدنظر کنیم.

هم‌چنین چه بسا بارها وادار شویم به کسانی که آن نقاط را ندیده‌اند توضیح دهیم که آن‌چه درباره‌ی این مناطق‌ِ نادیده می‌گویند،‌ با واقعیت فاصله‌ی بسیاری دارد.

با این توضیحات، گفتیم می‌توان جمله‌ی هاکسلی را بهانه‌ای کرد تا درباره‌ی تصویرهای نادرستی که درباره‌ی نقاط دیگر کشور و جهان (بیرون از شهر و دیارمان) وجود دارد حرف بزنیم و بگوییم که سفر باعث شده در کدام‌یک از تصویرها و کلیشه‌های رایج، تجدیدنظر کنیم.

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

ثبت‌نام به عنوان کاربر آزاد متمم

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

دوره MBA

فنون مذاکره | تصمیم گیری

تحلیل رفتار متقابل | پرورش تسلط کلامی

افزایش عزت نفس | چگونه شاد باشیم

اطلاعات بیشتر در مورد ثبت نام

سری مطالب حوزه عادتها و رفتارهای کوچک زندگی

The post یکی از فواید سفر | وقتی از جهان کوچک خود دور می‌شویم appeared first on متمم.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *