لینک نوفالو (nofollow) چیست و تاثیر آن در سئو

لینک نوفالو (nofollow) چیست و تاثیر آن در سئو

سرفصل‌های پست

 • 1 لینک فالو و نوفالو چیست و تفاوت این دو بک لینک follow و nofollow
  • 1.1 ساختار کد فالو در تگ لینک (تگ a)
  • 1.2 ساختار کد نوفالو در تگ لینک (تگ a)
 • 2 لینک سازی داخلی با لینک های فالو
 • 3 لینک سازی به خارج سایت
  • 3.1 لینک فالو خارجی باعث کاهش اعتبار می‌شود؟
  • 3.2 لینک سایت ناشناخته نوفالو یا فالو باشد؟
  • 3.3 لینک سایت معتبر نوفالو یا فالو باشد؟
  • 3.4 لینک های نظرات سایت نوفالو یا فالو باشد؟
  • 3.5 لینک تبلیغات سایتتمان نوفالو یا فالو باشد؟
  • 3.6 لینک شبکه های اجتماعی نوفالو یا فالو باشد؟
  • 3.7 برای جلوگیری از لینک سازی سایتهای اسپم چه کنیم؟
  • 3.8 برای جلوگیری از تکراری شدن محتوا در سایت چه کنیم؟
 • 4 تاثیر لینک نوفالو در سئو
 • 5 چند نکته تکمیلی درباره لینک nofollow
  • 5.1 فرق لینک nofollow با متاتگ nofollow در چیست؟
  • 5.2 نوفالو کردن لینک خروجی وردپرس با افزونه
  • 5.3 نوفالو کردن لینک خروجی در وردپرس به وسیله کد
  • 5.4 ایجاد لینک نوفالو برای لینک‌های انتخابی در وردپرس

لینک فالو و نوفالو چیست و تفاوت این دو بک لینک follow و nofollow

شما در فرایند لینک سازی و لینک بیلدینگ وقتی لینکی را ایجاد می‌کنید یا لینکی به شکل طبیعی برای سایت شما ایجاد می‌شود یا به شکل، لینک فالو (follow) درج می‌شود و یا لینک نوفالو (nofollow) می‌باشد. محکم بشینید که در ادامه مطالب بسیار جالبی درباره این بک لینک ها خواهیم گفت ?
برای درک بهتر تاثیر بک لینک نوفالو و بک لینک فالو یک سناریوی ساده را طرح می‌کنیم، در این سناریو F از کلمه Follow می‌آید و N از کلمه NoFollow در نظر گرفته شده است.
فرض کنید سایت F سایت دیگری با نام X را، به شکل فالو لینک می‌کند و سایت N همان سایت X را به شکل نوفالو لینک می‌کند. از این سناریو ما این استنباط را می‌کنیم که سایت F سایت X را تایید کرده و به آن مقداری اعتبار بخشیده است (این بخشیدن به معنای کم شدن اعتبار از سایت F نیست). سایت N سایت X را لینک کرده و آن را معرفی کرده ولی تایید نمی‌کند و این کار را به موتورهای جستجو واگذار می‌کند. لینک‌های نوفالو به این معنی نیستند که از نظر گوگل غیر قانونی باشند، در واقع لینک نوفالو به این معناست که به گوگل می‌گوید به دنبال این لینک نرود ولی آیا واقعا این‌گونه است؟ آیا گوگل لینک‌های نوفالو را دنبال نمی‌کند؟ حال که به فرق این دو لینک پی بردید در ادامه توضیحات بسیار جالبی درباره تاثیرات لینک Nofollow صحبت خواهیم کرد. حتما ادامه مقاله را مطالعه بفرمایید.

ساختار کد فالو در تگ لینک (تگ a)

ساختار لینک‌های فالو یا همان کدهای فالو به شکل زیر است و هر سه لینک زیر هیچ تفاوتی با هم ندارند.
سوال dofollow چیست؟ dofollow در لینک ها صرفا نشان دهنده follow بودن یک بک لینک است:

<a href=”https://seoraz.com” >Title link</a>

<a href=”https://seoraz.com” rel=”dofollow” > Title link </a>

<a href=”https://seoraz.com” rel=”follow” > Title link </a>

ساختار کد نوفالو در تگ لینک (تگ a)

ساختار لینک‌های نوفالو یا کدهای نوفالو به شکل زیر است:

<a href=”https://seoraz.com” rel=”nofollow” > Title link </a>

اگر توجه کرده باشید تفاوت لینک فالو با نوفالو صرفا فقط در مقدار اتریبیوت rel است که این تفاوت را فقط می‌توان در کدها دید و در ظاهر مشخص نیست، به همین منظور کافی است روی لینک مورد نظر خود کلیک راست کرده و در مرورگر کروم گزینه inspect و در موزیلا فایرفاکس گزینه  inspect elient را انتخاب کنید و در قسمت HTML اگر rel را مساوی nofollow دیدید به منظور نوفالو بودن لینک است در غیر این صورت لینک انتخابی شما فالو است.

nofollow-inspect

روش دیگری هم است، برای پیدا کردن کل لینک‌های نوفالو می‌توانید بر روی صفحه مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه view source را انتخاب کنید (Ctrl + U) سپس به کمک ابزار جستجوی مرورگرها و با زدن کلیدهای Ctrl + F عبارت nofollow را تایپ میکنیم تا مرورگر برایمان هم تعداد و هم مکان لینک را نشان دهد.

nofollow_links

لینک سازی داخلی با لینک های فالو

شما وقتی میخواهید در بطن متن، لینک هایی به بقیه مطالب سایت بدهید، پیشنهاد می‌شود از لینک های فالو استفاده کنید تا به ربات ها بگویید به دنبال این صفحات بروند و رنک لینک صفحه را بین لینک ها (صفحات داخلی) تقسیم کنند، لینک‌های داخلی سایت را سعی نکنید نوفالو کنید چرا که اثر منفی در سئو داخلی سایت شما خواهد داشت و از طرفی سعی نکنید بیش از حد لینک داخلی ایجاد کنید چرا که هر لینک در گوگل فقط یک بار دنبال می‌شود و شما اگر صدها بار یک صفحه را لینک کنید قطعا تاثیر مثبت که نخواهد داشت ممکن است تاثیر منفی هم داشته باشد. با مطالعه مقاله لینک سازی داخلی ۱۰ نکات جالب در این باره را فرا خواهید گرفت.

لینک سازی به خارج سایت

در هنگام ایجاد لینک به بیرون از سایت بهتر است لینک‌های ایجاد شده به شکل نوفالو باشد (از کلمه بهتر است استفاده شده و نگفتیم حتما همه لینک‌های خارجی در سایت شما نوفالو باشند)، چرا که با این عمل شما به ربات‌ها می‌گویید که لینک را جدی نگیرد و یا به عبارتی می‌گویند من صحت سایت لینک شده را تایید نمیکنیم و این موضوع را به ربات گوگل می‌سپارم. سعی کنید به سایر سایت‌های معتبر هم موضوع لینک دهید تا مطالب شما اعتبار بیشتری کسب کند حال اینکه این لینک نوفالو باشد یا نباشد بستگی به سایت و سیاست‌های شما دارد ولی دادن لینک فالو به سایت‌های معتبر و حتی برخی سایت‌ها که در ظاهر مناسب هستند چیزی از اعتبار سایت شما کم نمیکند.

حال بپردازیم به بررسی یک سری نکات بسیار مهم درباره لینک های فالو و نوفالو

 • لینک فالو خارجی باعث کاهش اعتبار می‌شود؟

  گاهی دوستان تصور می‌کنند که اگر سایتی را لینک کنند از اعتبار آنها کاسته می‌شود، درحالی که اینطور نیست. شما اگر به شکل اصولی به سایت‌های مناسب لینک دهید اعتباری از شما کاسته نمی‌شود و تاثیر منفی برای شما نخواهد داشت چرا که اگر اینطور بود هیچ سایتی، سایت‌های دیگر را لینک نمی‌کرد، مگر اینکه تعداد لینک های خروجی که ارتباطی با موضوع صفحه ندارند بیش از حد باشد. باید توجه کنید که هر صفحه‌ای دارای اعتبار است بنابراین اگر لینکی در آن صفحه ایجاد شود آن لینک هم دارای اعتباری مشخص هست و اگر تعداد لینک‌ها بیشتر شود اعتبار لینک به تعداد لینک خروجی تقسیم می‌شود و کاری با اعتبار صفحه ندارد و هر چه تعداد لینک‌های خروجی شما بیشتر باشد ارزش هر لینک خروجی شما کم می‌شود به همین دلیل است که می‌گوییم در صفحاتی که تعداد لینک خروجی آنها بسیار است لینک تهیه نکنید و از صفحات دارای لینک خروجی کمتر، لینک بگیرید. در نتیجه شما با لینک دادن به سایت‌های مناسب و به شکل اصولی نه تنها اعتباری از صفحات شما کم نمی‌شود بلکه ممکن است به خاطر لینک کردن سایت‌های معتبر و هم مربوط، اعتبار صفحات شما بالاتر برود. بنابراین اعتبار صفحه با اعتبار لینک آن صفحه را یکی ندانیم.

 • لینک سایت ناشناخته نوفالو یا فالو باشد؟

  اگر قصد دارید سایتی که نمی‌دانید اعتبار مناسبی دارد یا نه، لینک کنید، بهتر است نوفالو باشد. ممکن است شما در هنگام ایجاد محتوایی از یک سایت استفاده کرده باشید و به دلیل حق‌کپی‌رایت و رعایت اخلاق بخواهید سایت منبع را لینک دهید ولی نمی‌دانید آن سایت نزد گوگل چه اعتباری دارد و آیا لینک آن برای سایت شما مفید خواهد بود یا نخیر، به همین منظور شما می‌توانید از لینک Nofollow استفاده کنید و به گوگل این سایت را معرفی کرده باشید ولی آن را تایید نکرده و به عهده خوده موتور جستجو گوگل قرار دهید. البته بینگ و یاهو هم نیز می‌توانند واکنش نسبتا مشابهی داشته باشند.

 • لینک سایت معتبر نوفالو یا فالو باشد؟

  اگر سایت دارای اعتباری ثابت شده هم در بین کاربران و هم در بین موتورهای جستجو است دلیلی بر عدم لینک آن سایت به شکل فالو نیست و شاید از طرفی اعتبار سایت شما را دو چندان کند، در لینک دادن خساست به خرج ندهد. در صورت لزوم لینک دهید ولی به شکل اصولی. به یاد کلیپ بالا باشید.

 • لینک های نظرات سایت نوفالو یا فالو باشد؟

  یکی از مواردی که باعث می‌شود اعتبار یک صفحه یا دامنه به شکل کل کم شود لینک سازی بی‌رویه در نظرات است، اکثر کسانی که در حال لینک سازی در قسمت نظرات سایت‌ها هستند، کسب‌وکارهای نوپا با دارای یک سایت بدون اعتبار ثابتی هستند، که بسیاری از آنها در آینده نزدیک کسب‌وکار خود را رها خواهند کرد و ممکن است سایت آنها ریدایرکت یا حذف و خطای ۴۰۴ درج شود که برای سئو سایت شما خوب نیست و همان‌طور که در دوره‌های آموزش Gtmetrix پست رفع خطای Avoid landing page redirects اشاره کردیم بهتر است از لینک دادن به صفحاتی که ریدایرکت می‌شوند اجتناب کنید، چرا که اگر تعداد لینک های خروجی شما بسیار زیاد باشد باعث می‌شود که الگوریتم گوگل پنگوئن سایت شما را به عنوان فروشنده لینک شناسایی کند. در چنین حالتی سایت شما اسپم می‌شود، به همین منظور فیلد url را از قسمت نظرات حذف کنید یا لینک‌های خارجی را نوفالو کنید، هرچند در قالب‌های استاندارد CMS های معروف همانند وردپرس این لینک‌ها در نظرات به شکل نوفالو است.

 • لینک تبلیغات سایتتمان نوفالو یا فالو باشد؟

  اگر در قسمت تبلیغات خود به تعداد زیادی لینک خروجی نیاز دارید بهتر است آنها را به صورت nofollow بدهید تا شامل جریمه گوگل نشوید.

 • لینک شبکه های اجتماعی نوفالو یا فالو باشد؟

  گاهی افراد تصور می‌کنند که لینک دادن به شبکه های اجتماعی به شکل فالو باعث ایجاد مشکل در اعتبار آن صفحه می‌شود، نه اینطور نیست. لینک دادن به شبکه های اجتماعی نه تنها مشکلی در سئو ندارد بلکه بسیار کار مفیدی هست و چنین کاری از امتیاز صفحه شما کم نخواهد کرد. خسیس نباشیم ?

 • برای جلوگیری از لینک سازی سایتهای اسپم چه کنیم؟

  جلوگیری از تاثیر سایت‌های اسپم یکی از مهم‌ترین عمل‌هایی هستند که توسط لینک نوفالو صورت می‌گیرد. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم ممکن است در بخش نظرات سایت شما لینک هایی نامناسب و اسپم وجود داشته باشد و یا در قسمتی از متن یا صفحات خود سایتی اسپم لینک کرده باشید که بهتر است در این شرایط از کد نوفالو یا همان لینک Nofollow استفاده کنید تا تاثیر منفی این نوع سایت‌های مخرب را کاهش دهید، چرا که یکی از دلایل پنالتی شدن سایت توسط گوگل می‌تواند همین موضوع باشد که سایت شما را دچار مزرعه‌ای از لینک‌های اسپم می‌کند.

 • برای جلوگیری از تکراری شدن محتوا در سایت چه کنیم؟

  ممکن است شما قصد داشته باشید محتوایی که دارای دو آدرس است را لینک کنید، در این صورت اگر از کد فالو استفاده کنید محتوای تکراری گوگل برای شما در نظر می‌گیرد به همین منظور بهتر است یکی از لینک‌ها را با استفاده از کد نوفالو درج کرده تا موتور جستجو فقط به دنبال یک لینک برود، محتوای تکراری هم می‌تواند یکی از دلایل پنالتی شدن سایت در گوگل شود.

تاثیر لینک نوفالو در سئو

در سوالات بالا کم و بیش درباره اهمیت و تاثیر بک لینک و لینک های نوفالو صحبت کردیم و گفتیم برای جلوگیری از محتوای تکراری، سایت‌های اسپم، سایت‌های ناشناخته، لینک سایت‌های نظرات و تبلیغات می‌توانید مورد استفاده قرار گیرد تا خطر تاثیر منفی در سئو را کاهش دهد. موارد گفته شده در مورد جلوگیری از تاثیرات منفی بود، حال قصد داریم درباره تاثیرات مثبت  بک لینک Nofollow کمی صحبت‌های جالبی داشته باشیم.
بسیاری از مدیران سایت‌ها و فعالان این حوزه بر این باور هستند که فقط لینک های فالو باعث افزایش رتبه در گوگل می‌شود در حالی که این باور اشتباه است و ما قصد داریم این باور اشتباه را به چالش بکشیم،  در این سایت سوال‌های مناسبی برای به اهمیت نشان دادن لینک نوفالو مطرح می‌شود که من هم از این سوال‌ها به بیان دیگر و کمی مفصل‌تر قصد دارم صحبت کنم.

 • صرفا داشتن لینک های فالو خود ممکن است دلیلی بر پنالتی شدن سایت شود. مگر می‌شود از سایت‌های معتبر فقط لینک فالو دریافت کرد؟ مگر می‌شود سایت‌های معتبر لینک‌های فالو فقط به شما و دیگران بدهند؟ بنابراین داشتن لینک نوفالو طبیعی بودن لینک‌ها را نشان می‌دهد. گاهی اوقات بهتر است که چند بک لینک نوفالو (nofollow) به صفحات شما موجود داشته باشد تا گوگل بپذیرد که لینک‌های سایت شما طبیعی هستند. هر چند شما طبیعی نیستید ولی حداقل طبیعی جلوه بدید.
 • شاید فکر کنید تلاش شما برای تبادل لینک و ایجاد لینک بیلدینگ به شکل نوفالو nofollow نتیجه‌ای به‌همراه نخواهد داشت و سئو سایت شما را بهبود نخواهد بخشید. با این وجود فرصت را برای قرار دادن لینک خود در سایتی با کد nofollow با بازدید و محبوبیت مناسب را از دست ندهید. برای مثال ممکن است قرار دادن لینک سایت شما در یک فروم (انجمن) پربازدید و مرتبط با کار شما با لینک nofollow بازدید مناسبی را برای برایتان داشته باشد که ارزش آن کمتر از یک لینک فالو مناسب نیست. آیا می‌توان چنین فرصت‌هایی را به خاطر نوفالو بودن لینک از دست داد؟
 • دیگر اکثر بک لینک‌ها در قسمت‌های مختلف به شکل نوفالو است، سایت‌ها و انجمن‌هایی از کدهای آماده و یاCMSهای رایگان و معروف استفاده می‌کنند و یا سایت که به شکل اختصاصی نوشته‌شده باشد کدنویسی و طراحی سایت طوری است که خروجی لینک های خارجی نوفالو باشد، حتی بعضی انجمن‌ها از این فراتر گذاشته و فقط اعضا می‌توانند لینک‌های موجود در بطن متن را مشاهده کنند. پس نتیجه می‌گیریم که اکثر لینک‌ها به‌طور پیش‌فرض نوفالو هستند. حال آیا فکر می‌کنید درحالی‌که بیش از ۷۰ درصد از لینک‌ها نوفالو هستند، گوگل از آن‌ها صرف‌نظر می‌کند؟
 • نوفالو شدن تدریجی لینک‌ها از ۶ سال پیش سرعت گرفت و با گسترش این نوع لینک‌ها، لینک فالو بسیار کمتر شده است و در حال حاضر گوگل دیگر مجبور است لینک‌های نوفالو را بررسی و تاثیر دهد، چطور می‌خواهد رتبه‌بندی کند درحالی‌که همه در تلاش هستند در سایت‌های خود لینک فالو ندهند، چطور می‌تواند انبوهی از لینک‌ها را نادیده بگیرد و تاثیری نگذارد؟
 • بسیاری از مدیران سایت‌ها اصلاً نمی‌دانند فرق لینک نوفالو با لینک فالو چیست و صرفاً از CMSهایی استفاده می‌کنند که به شکل پیش‌فرض تمام لینک‌های خروجی را نوفالو می‌کند و اگر مدیر سایت تمایل داشته باشد سایتی مفید یا سایتی اسپم را لینک دهد به شکل ناخوداگاه هر دو دارای ارزش یکسان از این سایت دریافت می‌کنند و به شکل نوفالو لینک می‌شوند. آیا این را گوگل نمی‌داند؟
 • بسیاری از افراد هم به‌خوبی تفاوت لینک فالو با نوفالو را می‌دانند ولی با توجه به سیاست‌های خود و دلایل لازمه، تمایلی به لینک کردن هیچ سایتی به شکل فالو ندارند و شاید اصلاً دلشان به سایت‌های دیگر نمی‌سوزد و در تفکرات خود می‌گویند چرا باید باعث افزایش اعتبار یک سایت دیگر شوم؟
 • همان‌طور که گفتیم بسیاری از سایت‌های معروف و قدرتمند که انجمن‌های بسیاری قوی دارند لینک خارجی آن‌ها به شکل پیش‌فرض نوفالو است همانند انجمن معروف stackoverflow یا انجمن webmasterworld که در این انجمن‌ها بسیاری از سایت‌های مفید معرفی می‌شوند و حتی ناظران چنین سایت‌های بزرگی بر روی لینک‌ها نظارت دارند تا کیفیت و مفید بودن لینک‌ها را مورد ارزیابی قرار بگیرند. حال بعد از رد شدن یک لینک مفید از این فیلترهای موجود، گوگل به خاطر نوفالو بودن اهمیتی نمی‌دهد؟ لینکی که طبیعی و به خاطر مفید بودن در انجمن ایجادشده ارزشی نزد گوگل ندارد؟
 • همان‌طور که قبلاً هم گفتیم که اگر تمام بک لینک های شما فالو باشد، غیرطبیعی است و گوگل متوجه این موضوع خواهد شد. با توجه به توضیحات بالا مگر می‌شود فقط لینک فالو داشت؟ این را بدانید که بک لینک های نوفالو هستند که به تمام بک لینک های فالو شما معنا و اعتبار می‌بخشند و آن‌ها را به شکل طبیعی نشان می‌دهند، و نبود آن‌ها تاثیر منفی لینک فالو را به همراه خواهد داشت.

 

گوگل هرروز هوشمند‌تر می‌شود و این هوشمندی وابسته به مشخصه فالو و نوفالو بودن لینک نیست، گوگل با توجه به جایگاه سایت لینک دهنده و لینک گیرنده و ارزیابی بک لینک، محتواهای موجود، خروجی لینکی که به صفحه‌ای اشاره می‌کند، لینکی که در صفحه‌ای درج می‌شود و صدها مورد دیگر بر تصمیم‌گیری خود مصمم می‌شود. درنتیجه گوگل غیرمنطقی عمل نمی‌کند و نمی‌آید صرف نوفالو بودن لینک را غیر مهم تلقی کند و صرف فالو بودن آن، مهم تلقی کند. توضیحات بیشتر گوگل در این مقالهدرباره استفاده از rel="nofollow" را می‌توانید مطالعه کنید.

چند نکته تکمیلی درباره لینک nofollow

 1. فرق لینک nofollow با متاتگ nofollow در چیست؟

  جدا از ساختار این دو، متاتگ nofollow فرق مهمی با لینک nofollow دارد، وقتی ما از متاتگ زیر در صفحه‌ای استفاده می‌کنیم

  <meta name=”robots” content=”nofollow”>

  به ربات موتورهای جستجو می‌گوید که هیچ یک از لینک‌های داخلی و خارجی را دنبال نکن، انگار ما در تک تک لینک‌ها از اتریبیوت nofollow استفاده کرده‌ایم. بنابراین یک بار از متاتگ برای نوفالو کردن تمام لینک‌ها استفاده می‌شود درحالی که اگر نخواهیم از این روش استفاده کنیم باید برای هر لینکی که قصد داریم nofollow شود از اتریبیوت nofollow استفاده کنیم.

 2. نوفالو کردن لینک خروجی وردپرس با افزونه

  برای نوفالو (Nofollow) کردن تمام لینک‌های خروجی در سایت وردپرس پلاگین Nofollow For External Link در مخزن وردپرس موجود است، شما می‌توانید این افزونه را دانلود کنید و بعد از نصب تمام لینک‌های شما دارای اتریبیوت rel="nofollow" و همچنین  target="_blank" خواهد بود.

 3. نوفالو کردن لینک خروجی در وردپرس به وسیله کد

  برای نوفالو کردن لینک های خروجی پست های خود در وردپرس می‌توانید از کد نیز استفاده نمایید. با افزودن کد زیر به فایل فانکشن (Function.php) قالب خود، لینک‌های خروجی موجود در سایت شما به شکل خودکار دارای rel="nofollow" خواهند بود. توصیه می‌شود در حد امکان از پلاگین در جهت افزایش سرعت سایت و بهینه سازی بودن کمتر استفاده نمایید.
  کد زیر را به فایل Function.php قالب وردپرسی خود اضافه کنید:

  add_filter('the_content', 'my_nofollow');
  	add_filter('the_excerpt', 'my_nofollow');
  	function my_nofollow($content) {
  		return preg_replace_callback('/<a[^>]+/', 'my_nofollow_callback', $content);
  	}
  	function my_nofollow_callback($matches) {
  		$link = $matches[0];
  		$site_link = get_bloginfo('url');
  		if (strpos($link, 'rel') === false) {
  			$link = preg_replace("%(href=\S(?!$site_link))%i", 'rel="nofollow" $1', $link);
  		} elseif (preg_match("%href=\S(?!$site_link)%i", $link)) {
  			$link = preg_replace('/rel=\S(?!nofollow)\S*/i', 'rel="nofollow"', $link);
  		}
  		return $link;
  	}

 4. ایجاد لینک نوفالو برای لینک‌های انتخابی در وردپرس

  شاید قصد داشته باشید صرفا بعضی از لینک‌های مورد نظر را نوفالو کنید، افزونه وردپرس TinyMCE Advanced یکی از افزونه‌های معروف است که اکثر سایت‌های وردپرس آن را نصب کرده‌اند، یکی از امکانات بسیار خوب این افزونه که اکثر مدیران سایت‌ها بی‌خبر از آن هستند قسمت Alternative Link آن است، پس از نصب افزونه نام برده به بخش تنظیمات آن رفته در بخش Options تیک گزینه Alternative Link Dialog را بزنید، بعد از ذخیره تنظیمات به قسمت نوشته‌ها بروید و متنی که می‌خواهید به آن لینکی الصاق کنید را با نشانگر موشی خود انتخاب کنید. سپس روی آیکن زنجیر با نام گذاشتن / ویرایش پیوند کلیک کنید تا کادر Insert link باز شود و در قسمت Rel می‌توانید گزینه Nofollow را انتخاب کنید.

  Rel-Nofollow-links

  توضیحات گوگل هم می‌تواند برای شما مناسب باشد، اگر به دنبال آموزش کامل SEO هستید مقالات سایت سئوراز از دست دهید.

مطلب قبلی : بک لینک چیست و انواع لینک

نوشته لینک نوفالو (nofollow) چیست و تاثیر آن در سئو اولین بار در طراحی سایت سئوراز. پدیدار شد.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *