دن گیلبرت و نگاهی به شادمانی و شاد زیستن


شاید زمانی که دن گیلبرت در نوزده سالگی، تحصیل را رها کرد و تصمیم گرفت به نویسنده داستانهای علمی تخیلی تبدیل شود، نمی‌دانست که چه رویدادهای ساده‌ای می‌توانند سرنوشت زندگی‌اش را تغییر دهند.

وقتی برای ثبت نام در کلاس نویسندگی خلاقانه به مرکز آموزشی نزدیک خودشان مراجعه کرد، کلاس پر شده بود. پرسید چه کلاسی خالی است و گفتند که کلاس «مقدمه‌ای به روانشناسی» هنوز جای خالی دارد. به هر حال، ظاهراً این رویداد، نقطه شروع تغییرات زیادی در زندگی‌اش شد و نهایتاً چند سال بعد، در رشته‌ی روانشناسی اجتماعی از دانشگاه پرینستون فارغ التحصیل شد.

ما در این درس از سلسله درس‌های زندگی شاد می‌خواهیم یک کلیپ ویدئویی از سخنرانی دن گیلبرت را ببینیم. این سخنرانی روی سایت تد منتشر شده و دن گیلبرت در آن، به خطاهای ما انسان‌ها در جستجوی شادمانی می‌پردازد.

تقریباً تمام نکات مطرح‌شده در این سخنرانی، با جزئیات بیشتر در کتاب او با عنوان Stumbling on Happiness (افتان و خیزان به سوی شادمانی) نیز آمده و می‌توان این سخنرانی را خلاصه‌ای از محتوای آن کتاب در نظر گرفت.

شما می‌توانید مستقیم و بدون مطالعه‌ی توضیحات، سخنرانی را ببینید یا این‌که ابتدا چند نکته‌ی کلیدی فیلم را که متمم انتخاب کرده بخوانید و سپس به سراغ فیلم (در قسمت پایین همین درس) بروید.

تذکر: قرار نیست تک تک جمله‌های فیلم را درک کنید یا تمام آزمایش‌ها و مطالعاتی را که در سخنرانی مطرح می‌شود، به خاطر بسپارید.

متمم بسته به نیاز، در درس‌های خود به این آزمایش‌ها با جزئیات بیشتر و تفسیر کامل‌تر اشاره خواهد کرد. بنابراین کلیپ سخنرانی تد دن گیلبرت را با وسواس کم ببینید و به حرف‌هایش گوش دهید.

لینک دانلود کلیپ ویدئویی سخنرانی دن گیلبرت در تد

سری مطالب حوزه کارگاه زندگی شاد

نوشته دن گیلبرت و نگاهی به شادمانی و شاد زیستن اولین بار در متمم. پدیدار شد.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *