انکرتکست anchor text چیست و چرا اینقدر در سئو اهمیت دارد؟

به عنوان مقدمه می خواهیم به یک سوال کلاسیک پاسخ دهیم.

سناریویی را در نظر بگیرید که شخصی کارش فروش کارت شارژ است. اگر بخواهد برای کلمه “فروش کارت شارژ” در موتورهای جست و جوگر رتبه کسب کند، آیا باید در صفحه اصلی خود چندین پاراگراف در خصوص فروش کارت شارژ بنویسد و از این کلمه چندین بار استفاده کند تا توسط موتورهای جست و جوگر دیده شود؟

اگر پاسخ شما مثبت است پس تعرفه های کارت شارژ را چه کند؟ کاربری که وارد سایت می شود می خواهد بلافاصله تعرفه ها را دیده و شروع به خرید کند، او می داند که در وب سایت فروش کارت شارژ به دنبال چیست پس چه لزومی دارد که شما در صفحه مخصوص به فروش خود n بار از این واژه استفاده کنید و محتوای غیرضروری برای آن تولید کنید؟!

کلمه iphone را در گوگل جست و جو کنید. اولین نتیجه ای که مشاهده می کنید وب سایت شرکت اپل می باشد که در مورد این گوشی موبایل چندین عکس قرار داده و مدل های مختلف آن را نمایش میدهد. آیا در این صفحه پاراگراف های طولانی حاوی کلمه iphone مشاهده می کنید؟

خیر! پس چطور گوگل در اولین نتیجه وب سایت اپل را نشان می دهد؟ با علم به اینکه میدانیم وب سایت هایی که راجع به گوشی iphone مطلب دارند و بررسی تخصصی کرده اند بسیار زیاد هستند.

پاسخ در دنبال کردن لینک ها توسط گوگل و لینک سازی توسط صاحبان وب سایت ها در سراسر دنیا نهفته است! شما توسط لینک سازی صحیح به موتورهای جست و جوگر و بازدیدکنندگان القا می کنید که وب سایت شما در مورد چیست. هرچه این لینک ها قوی تر و مورد اعتمادتر باشند شما در نتایج اولیه گوگل نمایش داده می شوید. به زبان عامیانه منطق لینک ها در نظر گوگل بدین گونه است که اگر شما به یک رستوران خوب بروید، این رستوران را به دوست خود معرفی می کنید، از آنجا که شما به دوست خود اطمینان دارید پس پیرو نظر او متقاعد می شوید که رستوران مورد نظر خوب می باشد. حال همین سناریو را به گوگل و سایت های معتبر که به شما لینک می دهند تعمیم دهید. اگر چندین وب سایت معتبر ،قابل اطمینان گوگل و مرتبط به کسب و کار شما به شما لینک دهند، یعنی اینکه آنها اعتقاد دارند که وب سایت شما نیز معتبر می باشد و قابل اطمینان می باشد، پس گوگل شما را در نتایج اولیه خود نشان می دهد. این نظریه به طرز شگفت انگیزی درست کار می کند!

در این مثال تمامی وب مسترها و بلاگرهایی که بررسی های تخصصی می نویسند یا مطالب آموزشی قرار میدهند، می دانند که گوشی iphone برای شرکت اپل می باشد، پس راجع به آن مطلب نوشته و به وب سایت اپل لینک می دهند، گوگل با دنبال کردن این لینک ها متوجه می شود زمانی که iphone جست و جو می شود از بین نتایج اول باید شرکت اپل را نشان دهد زیرا همه کاربران همین را گفته اند (بدان لینک داده اند).

ابزار لینک سازی درست، استفاده به جا از انکرتکست ها می باشند که در ادامه این مبحث را توضیح خواهیم داد.

اگر از اینترنت برای فروش، معرفی یا بازاریابی استفاده می کنید، باید قدرت “انکرتکست” را در سئو بشناسید! با وجود اینکه در رابطه با این موضوع بارها اشاره شده و قدرت آن ها قابل چشم پوشی نیست، خیلی از متخصصین سئو پس از آپدیت های الگوریتم پنگوئن و الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل در خصوص اهمیت استفاده از انکرتکست ها دارای تردید هستند. انکرتکست ها (Anchor Texts) بخشی حیاتی از بهینه سازی سایت هستند که تاثیر به سزایی بر رتبه شما در نتایج موتورهای جست و جوگر می گذارند.

انکرتکست ها مانند شمشیر دو لبه می باشند، اگر از آنها به درستی استفاده کنید، مشاهده خواهید کرد که چطور رتبه شما هر روز افزایش خواهد یافت. اما اگر از آنها بدون هدف و فکر کردن استفاده کنید، ممکن است نتایج فعلی خود در رتبه های موتورهای جست و جوگر را از دست بدهید و یا جریمه شوید. در این مقاله به شما توضیح خواهم داد که انکرتکست ها برای چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرند و چطور آنها را برای افزایش کارکرد و رتبه وب سایت بهینه سازی کنید.

تعریف انکرتکست و اهمیت انکرتکست ها

Anchor در زبان پارسی به معنای لنگر می باشد، در واقع این لنگر هر دو طرف یک لینک (مبدا و مقصدی که مارا بدان متصل می کند) را نسبت به یکدیگر ثابت می کند، درست مانند یک کشتی که توسط لنگر به ساحل دریا متصل شده و ثابت می شود.

عباراتی که ما را از مکان فعلی وب سایتی که در آن حضور داریم به جایی دیگر یا اسنادی دیگر در فضای وب متصل می کنند، به عنوان انکرتکست شناخته می شوند. به طور ساده یک عبارت قابل کلیک در یک متن می باشد. این عبارت در مرورگرها به طور پیش فرض آبی رنگ می باشد. برای مثال، در این جمله “پپرو یک شرکت طراحی سایت می باشد”، کلمه “پپرو” یک انکرتکس است.

از آنجایی که بک لینک ها فاکتور مهمی در بهینه سازی وب سایت به شمار می روند، انکرتکست ها نقش بسیار مهمی را بازی می کنند. انکرتکست ها به موتورهای جست و جوگر کمک می کنند تا تعیین کنند صفحه ای که بدان توسط انکرتکست ها لینک داده می شود راجع به چه موضوعی می باشد! پیش از سال ۲۰۱۲ و آپدیت الگوریتم پنگوئن، گوگل برای تعیین مرتبط بودن یک وب سایت به جست و جوی کاربر از انکرتکست ها استفاده می کرد حالا چه این وب سایت با جست و جوی کاربر مرتبط بود یا نه اهمیتی نداشت، فقط انکرتکست ها مهم بودند. اما در حال حاضر، وب سایت های زیادی توسط موتورهای جست و جوگر به خاطر استفاده بی ربط از انکرتکست ها یا استفاده هجو و آزاردهنده(spam) و یا استفاده بیش از حد جریمه می شوند.

انکرتکست ها برای کاربران و موتورهای جست و جوگر اطلاعات متنی مرتبط در رابطه با متن یا مقاله مقصد فراهم می کنند.

ساختار انکرتکست و نحوه ایجاد لینک ها

انکرتکست، کاراکترها و کلمات قابل رویت در متون هستند که نمایانگر متصل شدن(لینک شدن) به جایی دیگر و یا اسنادی دیگر در فضای وب می باشند. آنها معمولا به رنگ آبی که زیر آنها خط کشیده شده نشان داده می شوند، اما شما قادر خواهید بود توسط HTML و CSS رنگ و استایل آنها را تغییر دهید.

برای ایجاد انکرتکست ها شما باید ساختار آن را توسط HTML بشناسید و یا به روش دستی آن را ایجاد کنید یا توسط کنترل پنلی که شرکت های طراحی سایت در اختیارتان قرار میدهند قادر به ایجاد آن شوید .

نمونه کد html انکرتکست

انکرتکست یا anchortext

انکرتکست یا anchortext

در این مثال عبارت “طراحی سایت” انکرتکست لینک هدف می باشد. در این مثال به موتورهای جست و جوگر می گوییم که صفحه هدف در رابطه با طراحی سایت است. موتورهای جست و جوگر انکرتکست های خارجی (عباراتی که وب سایت های دیگر توسط آن به شما لینک می دهند) را به عنوان نظر یا بازتابی مثبت از سمت افرادی که وب سایت شما را دیده اند، در نظر می گیرند، و به دنبال آن تعیین می کنند که صفحه شما در رابطه با چه موضوعی می باشد.

نکته مهم

با توجه به مطلب فوق، اگر چندین سایت نظرشان این باشد که صفحه شما در خصوص یک عبارت مرتبط و معتبر است (مصداق این است که توسط آن عبارت به عنوان انکرتکست به وب سایت شما لینک بدهند)، صفحه مورد نظر رتبه بالایی در نتایج جست و جو خواهد گرفت حتی اگر محتوای متنی طولانی یا پاراگرافهای شامل کلمه کلیدی در صفحه شما وجود نداشته باشد. برای مثال وب سایتی که کارش فروش کارت شارژ می باشد آیا باید در صفحه خود چندین پاراگراف در خصوص فروش کارت شارژ بنویسید؟ پاسخ منفی است! در واقع دیگران او را می شناسند و با عنوان “فروش کارت شارژ” به او لینک می دهند، پس در نظر کاربران دیگر و گوگل صفحه مورد نظر در رابطه با فروش کارت شارژ می باشد. همچنین شما می توانید توسط لینک سازی داخلی نیز این مهم را عملی کنید.

انواع انکرتکست ها

بهینه کردن انکرتکست ها مستلزم درکی واضح از گونه های مختلف آن ها می باشد. این به شما در ساخت یک پروفایل لینکی شامل طیف مختلف انکرتکست ها کمک خواهد کرد. برای دیدن انواع مختلف انکرتکست ها با ما همراه باشید:

انکرتکست های عمومی

همانطور که از نامش پیداست، انکرتکست های عمومی، عباراتی معمولی نظیر “اینجا کلیک کنید” یا  “بیشتر بخوانید” می باشند. برای مثال، در جمله “برای دریافت کتابچه الکترونیکی اینجا کلیک کنید،” کلمه “اینجا” یک انکرتکست عمومی می باشد.

انکرتکست عمومی

انکرتکست عمومی

انکرتکست های حاوی علامت تجاری یا برند شما (Branded)

این نوع انکرتکست از نام برند شما استفاده می کند. استفاده از آن کاملا بی خطر می باشد (از نظر اینکه گوگل شما را بابت دستکاری در نتایج جست و جو جریمه کند)، مگر اینکه شما در نام دامین خود از کلمه کلیدی استفاده کرده باشید! برندهای شناخته شده مانند moz و Best buy دارای بالاترین انکرتکست های حاوی اسم برندشان هستند. به این دو عکس توجه کنید تا انکرتکست های حاوی برند سایت هایی که نامشان را بردیم را ببینید:

انکرتکست های branded

انکرتکست های branded

 

انکرتکست های branded

انکرتکست های branded

نکته مهم

گوگل برندهای بزرگ را دوست دارد. زیرا جست و جو کنندگان به برندهای بزرگ و خرید از آنان علاقه دارند. برندهای بزرگ اغلب بهترین محصول یا کیفیت را ارائه می دهند و دارای اعتماد از سمت کاربران و مصرف کنندگان می باشند. در نتیجه گوگل خیلی تمایل به نمایش برنداهای بزرگ در اولین جایگاههای نتایج دارد زیرا از این طریق کاربران به سیستم جست و جوی این شرکت اطمینان می کنند.

برندهای بزرگ تبلیغ می کنند! پس اگر می خواهید برند بزرگی شوید با انکرتکست های حاوی نام برندتان تبلیغ کنید و لینک بگیرید!

انکرتکست های حاوی لینک

این نوع انکرتکست ها به زبان ساده به سایت شما توسط آدرس وب سایتتان(url) لینک می دهند. یعنی انکرتکست همان آدرس وب سایت شماست. مانند http://pepro.co و www.pepro.co ، که هر دو انکرتکست حاوی لینک هستند.

انکرتکست های حاوی برند + کلمه کلیدی اصلی

استفاده از برند و انکرتکست های حاوی کلمه کلیدی یکی دیگر از متدهای بی خطر و موثر برای ساخت یک پروفایل لینکی قوی می باشد. این نوع انکرتکست ها اساسا ترکیبی از نام برند شما و انتخاب کلمه کلیدی شما می باشند. برای مثال عبارت “طراحی سایت پپرو” یک انکرتکست حاوی برند + کلمه کلیدی می باشد.

انکرتکست های تصویر

برای دادن تنوع هر چه بیشتر به پروفایل لینکی خود، شما باید از انکرهای تصویری نیز استفاده کنید. در یک عکس، گوگل تگ alt تصویر را به عنوان انکر در نظر می گیرد. در نتیجه خالی گذاشتن تگ alt باعث می شود انکری “بدون عنوان” داشته باشید!

انکرتکست های LSI

LSI به مخفف Latent Semantic Indexing یا فهرست بندی مفهومی پنهان می باشد. به طور کلی اشاره به متنوع سازی کلمات کلیدی دارد، یا شاید بتوان آن را هم معنی های کلمات کلیدی عنوان کرد. برای مثال، اگر کلمه کلیدی شما “فروش ادکلن” باشد، کلمات کلیدی LSI شما می توانند “فروش آنلاین ادکلن” ، “فروش عطر” ، “فروشگاه عطر” و از این نظیر کلمات باشند. شما می توانید جست و جوهای مرتبط را در پایین نتایج موتورهای جست و جوگر مشاهده کنید.

برای مثال برای کلمه سئو داریم :

انکرتکست های LSI

انکرتکست هایی که مطابقت مقطعی دارند و شامل کلمه کلیدی هستند (partial match هستند یعنی تنها از کلمه کلیدی استفاده نکرده اند)

این نوع انکرتکست ها عباراتی هستند که حاوی کلمه کلیدی هستند و به آنها مطابقت مقطعی می گوییم. دقت کنید که فقط از کلمه کلیدی استفاده نشده، بلکه از کلمه کلیدی در خلال آن عبارت استفاده شده است. برای مثال اگر کلمه کلیدی ما طراحی سایت باشد، اینگونه انکرتکست ها به این صورت هستند : “شرکت طراحی سایت پپرو در تهران” یا “در مورد طراحی سایت بیشتر بدانید”.

همانطور که مشاهده می کنید از کلمه کلیدی فرضی “طراحی سایت” در خلال عبارات استفاده کرده ایم.

انکرتکست های long tail یا دُم بلند

بسیار شبیه به مورد قبلی که کلمه کلیدی در عبارت به کار می رود، هستند. با این تفاوت که طولانی تر از آنها می باشند. برای اطلاعات بیشتر مقاله ما را در مورد کلمات عبارات کلیدی long tail یا عبارات کلیدی دم بلند را مطالعه کنید. مثالی از این مورد می تواند “چگونه رتبه سایت خود را در نتایج گوگل افزایش دهیم” باشد.

انکرتکست های کاملا مطابق (exact match یا کاملا مطابق با کلمه کلیدی)

انکرتکست های کاملا مطابق، خیلی ساده مهمترین نوع انکرتکست ها هستند. اگرچه آنها نقشی حیاتی در ارتقای رتبه وب سایت شما دارند ،اما ممکن است دلیل جریمه شدن شما توسط گوگل هم باشند. همانطور که از نامشان پیداست، این انکرتکست ها کاملا مطابق با کلمه کلیدی هدف ما می باشند. برای مثال اگر کلمه کلیدی ما “طراحی سایت” باشد، در نتیجه انکرتکست ما “طراحی سایت” خواهد بود.

استفاده از انکرتکست های مرتبط

برای اینکه انکرتکست ها در جهت ارتقای رتبه وب سایت شما به کار گرفته شوند، باید به متنی که در آن هستند مرتبط باشند. هر چقدر مقاله یا صفحه شما ارتباط بیشتری به کلمه کلیدی شما داشته باشد، رتبه بهتری دریافت خواهید کرد. برای مثال، اگر کلمه کلیدی شما “طراحی سایت” باشد، نوشتن یک مقاله به طور ویژه در رابطه با طراحی سایت می تواند موقعیت خوبی برای شما ایجاد کند.

از انواع مختلف انکرتکست ها هوشمندانه استفاده کنید

توزیع و پخش انواع انکرتکست ها می تواند رتبه وب سایت شما را افزایش دهد یا برعکس باعث کاهش آن شود، پس اینجا همان جایی است که باید برای آن انرژی صرف کنید. سخت است که بخواهیم به طور قاطع تعیین کنیم بهترین نوع توزیع و استفاده از انکرها به چه صورت می باشد، اما با تجربیات به دست آمده از آنالیز پروفایل های لینکی طبیعی و مناسب نتایج زیر حاصل شده اند:

  1. انکرتکست های حاوی نام برند شما : ۴۰%
  2. انکرتکست های منحصر به فرد یا دیگر انکرتکست ها (غیر از کلمه کلیدی اصلی) ۲۵%
  3. انکرتکست های حاوا آدرس وب سایت : ۱۵%
  4. انکرتکست های حاوی نام برند + کلمه کلیدی : ۵%
  5. انکرتکست هایی که مقطعی مطابق هستند : ۵%
  6. انکرتکست های عمومی : ۱ الی ۵%
  7. انکرتکست های long tail یا دم بلند : ۲ الی ۴%
  8. انکرتکست های کاملا مطابق با کلمه کلیدی : کمتر از ۱%
نمودار توزیع انکرتکست ها

نمودار توزیع انکرتکست ها

 

عاقلانه است که توزیع انکرتکست های سایت هایی که در حوزه کاری شما فعالیت می کنند و نتایج خوبی به دست آورده اند را درک کرده و از آن ها استفاده کنید. این به شما راهکاری شفاف می دهد که چطور انکرتکست های خود را توزیع کنید و خواهید فهمید که خیلی شبیه به نمودار بالا هستند.

به وب سایت های اسپم لینک ندهید

این یک حقیقت شناخته شده است که اگر یک وب سایتی که ضریب اطمینان بالایی از نظر گوگل دارد به شما لینک دهد برای سئوی وب سایت شما بسیار مفید خواهد بود. علاوه بر این شما باید به خاطر داشته باشید که سایت هایی که به آنها لینک می دهید نقش مهمی در نحوه رتبه دادن موتورهای جست و جوگر به سایت شما ایفا می کنند. حتما مطمئن شوید که به سایت های هجو یا اسپم لینک نداده اید.

از استراتژی لینک سازی داخلی که غلظت کلمه کلیدی در آن زیاد است پرهیز کنید

با وجود اینکه لینک سازی داخلی مناسب و طبیعی کاملا توصیه می شود، از صفحات یا مقالاتی که در آنها تعداد انکرتکست هایی که حاوی کلمه کلیدی شما می باشند زیاد است، پرهیز کنید. زیرا تاثیر منفی در پروفایل لینکی شما دارد و از دید موتورهای جست و جوگر شما می خواهید نتایج جست و جو را دستکاری کنید و یا اسپمر هستید.

پست های مهمان یا رپورتاژ بنویسید

برخی از بازاریاب های اینترنتی معتقدند که پست های رپورتاژ خیلی مفید نیستند، اما آنها هنوز برای ساخت یک پروفایل لینکی قوی بسیار موثر هستند. سعی کنید برای وب سایت های قوی رپورتاژ بنویسید، که بهترین نتایج را در پی دارند. باید برای دامین هایی این کار را انجام دهید که ضریب اطمینان به دامین یا Domain Authorty(DA) آنها بالای ۳۰ باشد. برای این گونه پست ها انکرتکست های LSI و یا تطابق مقطعی مناسب می باشد. نیاز به توضیح نمی باشد که شما باید راجع به موضوعاتی رپورتاژ بنویسید که به زمینه کاری شما مرتبط باشند.

از وب سایت های قوی، مناسب و مرتبط لینک بگیرید

در این قسمت من در مورد مرتبط بودن صفحه مورد نظر شما به سایتی که می خواهید از آن لینک بگیرید صحبتی نمی کنم زیرا هیچ شکی نیست که بحث مرتبط بودن یک عامل حیاتی و مهم است که همه باید آن را بدانند و رعایت کنند. در این قسمت می خواهم در مورد سایت های مناسب صحبت کنم که در قسمت قبل بدان اشاره کردم، وب سایت های معتبری که به شما لینک داده اند برای پروفایل لینکی شما و به دنبال آن افزایش رتبه شما در موتورهای جست و جوگر بسیار مناسب می باشد. شما باید تمرکز خود را بر گرفتن لینک از وب سایت هایی بگذارید که دارای اعتبار بالا و بازدید زیاد هستند. از وب سایت هایی استفاده کنید که ضریب اطمینان دامین یا Domain Authority (DA) آنها بالای ۳۰ و ضریب اطمینان صفحه یا Page Authority آنها بالای ۳۵ باشد.

کلام آخر

در استراتژی های سئوی پس از آپدیت الگوریتم پنگوئن گوگل و سال ۲۰۱۶، انکرتکست های کاملا مطابق با کلمه کلیدی (exact match)ها باید به ۱% یا کمتر کاهش یابند. از آنجایی که استفاده از این نوع انکرتکست ها ممکن است باعث جریمه شما شود، زمانی که از این نوع انکرتکست ها استفاده می کنید باید بیشتر مراقب باشید. بهترین نوع انکرتکست ها که هم بی خطر باشند و هم موثر ، انکرتکست های حاوی نام برند و انکرتکست های حاوی لینک شما هستند. تلاش خود را برای لینک سازی طبیعی از طریق نوشتن محتوای باکیفیت و دریافت لینک ها با انکرتکست های مختلف متمرکز کنید. این به شما کمک می کند تا پروفایل لینکی خود را بهینه کنید و همینطور جریمه شدن شما توسط گوگل غیر ممکن شود.

نوشته انکرتکست anchor text چیست و چرا اینقدر در سئو اهمیت دارد؟ اولین بار در شرکت پپرو پدیدار شد.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *