چند پیشنهاد نگارشی درباره‌ی دیدگاه‌ها و نوشته‌های دوستان متممی


نگارش و ویرایش دو قلمرو گسترده هستند که تسلط بر آن‌ها، نیازمند سال‌ها تلاش و تمرین و تجربه است.

کتاب‌ها و شیوه‌نامه‌های بسیاری هم در این زمینه تألیف شده‌اند و علاقه‌مندانِ نوشتن، معمولاً تعدادی از آن‌ها را مطالعه می‌کنند و می‌کوشند نکات مطرح شده را در نگارش خود به‌کار گیرند.

اختلاف‌‌نظرها و تفاوت سلیقه‌ها نیز – هم در اصلِ قواعد و هم در تشخیص مصداق آن‌ها – بسیار زیاد است و به سادگی نمی‌توان یک روش را به روشِ دیگر ترجیح داد.

با این حال برخی اوقات، پاره‌ای نکات ساده در متن‌ دیدگاه‌ها و تمرین‌ها و مقاله‌های منتشر شده در وبلاگ‌های دوستان متممی مشاهده می‌شود که به سلیقه‌ی ما در متمم می‌توان با اصلاح آن‌ها، کیفیت نوشته‌ها را بهبود بخشید.

این درس را به مطرح کردن این نکات اختصاص داده‌ایم.

اما پیش از مطالعه‌ی نکات، مناسب است چند تذکر را بخوانید:

اغلبِ نکاتی که مطرح می‌شوند، در مقوله‌ی سلیقه قرار دارند و از این نظر، ممکن است شما آن‌ها را نپسندید یا علاقه‌ای به رعایت آن‌ها نداشته باشید. به همین علت، در عنوان مطلب تأکید کرده‌ایم که این نکات صرفاً پیشنهاد متمم هستند.

این فهرست بر اساس اهمیتِ نکات، مرتب نشده است و صرفاً با توجه به مواردی که در نوشته‌ها و دیدگاه‌های دوستان مشاهده می‌کنیم، به تدریج تکمیل می‌شود.

با توجه به این‌که حجم محتوای تولید شده در متمم، بسیار زیاد است و این مطالب در یک بازه‌ی زمانی چند‌ساله نگاشته و عرضه شده‌اند، احتمالاً در مراجعه به برخی مطالب – به ویژه مطالب قدیمی‌تر – ممکن است موارد متعددی از رعایت نشدنِ نکاتِ توصیه‌شده را در درس‌های متمم ببینید. واقعیت این است که به علت ارتقاء دائمی استاندارد محتوای متمم همواره مطالبی در متمم وجود دارند که از آخرین استانداردهای متمم، عقب‌تر هستند. با این حال، همان‌طور که قطعاً مشاهده و تجربه کرده‌اید، ما پیوسته در حال ویرایش و بازآفرینی درس‌های متمم هستیم و می‌کوشیم فاصله‌ی متوسطِ کیفیتِ درس‌ها را با استانداردی که توصیه و تجویز می‌کنیم کاهش دهیم.

واضح است که این درس را می‌توانید علاوه بر شیوه‌نامه‌ی نگارش دیدگاه‌ها در متمم، به عنوان مکملِ درس‌های چالش نوشتن و گزارش نویسی در نظر بگیرید.

این مطلب را به صورت هفتگی، بر اساس دیدگاه‌هایی که طی هر هفته در متمم ثبت می‌شوند، تکمیل و بازنشر می‌کنیم.

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود.

ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید.

شما با ثبت نام به عنوان کاربر آزاد، به درس‌های مختلفی (از جمله: استعدادیابی، سبک زندگی، پرورش تسلط کلامی، افعال پرکاربرد انگلیسی، مهارتهای ارتباطی و پاراگراف فارسی) دسترسی پیدا خواهید کرد.

ثبت نام کاربر آزاد

سری مطالب حوزه چالش نوشتن

The post چند پیشنهاد نگارشی درباره‌ی دیدگاه‌ها و نوشته‌های دوستان متممی appeared first on متمم.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *