درباره توقعات بی جا و کاهش انتظار از دیگران


هریت بریکر نویسنده‌ی کتاب مهرطلبی، در برنامه‌ی سه هفته‌ای #رهایی از مهرطلبی به این نکته اشاره می‌کند که انتظارات زیاد و توقعات بی جا می‌توانند یکی از عوامل ناراحتی ما از دیگران و دلسردی ما نسبت به انسان‌ها باشند.

به بیان دیگر، هر چه انتظارات خود را از دیگران افزایش دهیم، احتمال برآورده نشدن این انتظارات افزایش پیدا می‌کند و به تبع آن، ناراحتی و نارضایتی ما افزایش خواهد یافت.

او این مفهوم را در قالب جملات زیر بیان می‌کند:

این نوع نگاه مشروط به انسان‌ها
که به خاطر رفتار [خوبِ] شما نسبت به دیگری، او هم باید رفتار [خوبِ] متقابل نشان دهد،
زمینه‌ی ناامیدی و خشم و رنجش را در شما ایجاد می‌کند؛
و به تدریج شما را از همه‌ی انسان‌ها دلسرد خواهد کرد.

توقع بی جا از دیگران در نگاه هریت بریکرنکته‌ای که هریت بریکر مطرح می‌کند، می‌تواند موضوع خوبی برای فکر کردن باشد. چون عمل به آن، به اندازه‌ی حرف زدن از آن، ساده نیست.

به همین خاطر تصمیم گرفتیم این نکته را در قالب دعوت به گفتگو مطرح کنیم تا فرصت بحث و تبادل‌نظر بیشتری درباره‌ی آن فراهم شود.

حرف‌ها و حاشیه‌های بسیاری را می‌توان درباره‌ی این دیدگاه بریکر مطرح کرد. ما در این‌جا صرفاً چند نمونه را ذکر می‌کنیم و طبیعتاً نکات و موارد دیگری نیز وجود دارد که به ذهن شما می‌رسد و ممکن است مناسب بدانید آن‌ها را با دوستان متممی خود مطرح کنید:

  آیا منطق بریکر را در مورد این توصیه می‌پذیریم و قبول داریم؟

  آیا انتظارِ رفتار مثبت متقابل از دیگران، یک انتظار بی‌جاست؟ یا یک انتظار مخرب؟ وقتی می‌گوییم بی‌جا، یعنی اصل انتظار نادرست است؛ اما مخرب بودن می‌تواند به این معنا باشد که اصل انتظار درست است، اما بهتر است آن را در خود کمرنگ کنیم تا آسیب کمتری ببینیم.

  آیا این درست است که انتظار خود را از دیگران، به این شکل محدود کنیم؟ آیا خود این نگاه، باعث نمی‌شود که دیگران از ما سوء استفاده کنند؟ چه باورها و نکات دیگری را باید در کنار کاهش انتظار از دیگران مد نظر قرار دهیم که نتیجه‌ی مثبتی به دست بیاوریم؟

  آیا این نگاه (بی‌نیازی از جبران متقابل دیگری) را باید در مورد همه داشته باشیم؟ یا منطقی‌تر است که آن را در مورد بخشی از اطرافیان خود به‌کار بگیریم؟

  حتی به فرض که بخواهیم انتظار خود را از دیگران محدود کنیم، در عمل چگونه می‌توانیم به این صفت نزدیک شویم؟ چه گام‌هایی می‌توانیم برداریم؟ چه میکرواکشن‌هایی انجام دهیم؟

  آیا حاضر هستیم به این توصیه‌ی بریکر عمل کنیم؟ یا این توصیه آن‌قدر با مدل ذهنی ما ناسازگار است که بهتر است از آن صرف‌نظر کرده و از کنار این پیشنهاد، عبور کنیم؟

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

ثبت‌نام به عنوان کاربر آزاد متمم

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

دوره MBA

فنون مذاکره | تصمیم گیری

تحلیل رفتار متقابل | پرورش تسلط کلامی

افزایش عزت نفس | چگونه شاد باشیم

اطلاعات بیشتر در مورد ثبت نام

سری مطالب حوزه کارگاه زندگی شاد

The post درباره توقعات بی جا و کاهش انتظار از دیگران appeared first on متمم.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *