تصورات اشتباه در مورد برنامه نویسی

معمولا در مورد هر چیزی مجموعه از تصورات و باورهای اشتباه وجود دارد که از اول پیدایش آن حوزه همراه آن بوده اند. مثلا در این مدتی که در حوزه برنامه نویسی فعال هستم تعداد زیادی باور و تصور اشتباه همراه برنامه نویسی بوده اند که باعث شد دست به کار شوم و مقاله ای در این زمینه بنویسم. البته قبلا در این زمینه فایل های صوتی زیادی را تولید و داخل کانال تلگرامی سورس ایران قرار دادم اما میخواهم این تصورات اشتباه در مورد برنامه نویسی را در قالب یک مقاله هم منتشر کنم. در این مقاله سعی می کنم باورهای اشتباه در مورد برنامه نویسی را مورد بررسی قرار دهم و ببینیم کدام یک از این باورها اشتباه هستش، پس همراه ما باشید تا به بررسی تصورات اشتباه در مورد برنامه نویسی بپردازیم.

تصورات اشتباه در مورد برنامه نویسی

تصورات اشتباه در مورد برنامه نویسی

در بخش زیر تعدادی از تصورات اشتباه در مورد برنامه نویسی را با هم مرور می کنیم که ببینم واقعا چه باورهای یا بهتر بگویم تصورات اشتباهی در زمینه برنامه نویسی وجود دارد که خیلی ها به سمت برنامه نویسی نمیرند یا میترسند شروع به یادگیری آن کنند. در این بخش سعی شده مهمترین تصورات اشتباه در مورد برنامه نویسی را با هم مورد بررسی قرار دهیم. در بخش زیر ۱۶ مورد از باورهای اشتباه در مورد برنامه نویسی را لیست کرده ایم که شخصا با این موضوع ها روبرو شده ام.

 • باید نابغه ریاضی باشید
 • باید به زبان انگلیسی کامل مسلط باشید
 • از سن شما گذاشته
 • سن شما برای یادگیری بسیار کم است
 • باید هوش بالایی داشته باشی
 • حتما باید استعداد داشته باشی
 • فقط در دانشگاه می تونی برنامه نویسی یاد بگیری
 • حداقل ده سال طول میکشه برنامه نویسی بشی
 • اصلا خانوم ها برنامه نویس نمی شوند
 • برنامه نویسی اصلا درآمد ندارد و شغل حساب نمی شود
 • کار برای برنامه نویسی وجود ندارد
 • در ایران برنامه نویسی اشباع شده
 • برنامه نویسی حوصله سربر است
 • باید روزی ۱۵ ساعت برنامه کار کنید
 • باید حتما شب برنامه نویسی کنید
 • برنامه نویس باید سیگاری و قهوه خور باشد

۱- باید نابغه ریاضی باشید

یکی از تصورات اشتباه در مورد برنامه نویسی همین نابغه بودن در ریاضیات هستش، خیلی ها در شبکه های اجتماعی بهم پیام میدند و میگن باید حتما ریاضیاتمون قوی و فوق العاده باشد باید بگم اصلا اینجور نیست ما برنامه نویس های حرفه ای داریم که تسلط به ریاضیات در حد متوسط رو به پایینی دارند. پس اصلا نگران این موضوع نباشد و گول این افرادی که بدون علم در مورد این موضوع حرف میزنند رو نخورید. شکی در این نیست که دونستن ریاضیات کار شما رو راحتر می کند اما تسلط کامل نمی خواد و در حد حل مسائل ابتدایی به کار شما میاد. پس اصلا نگران این موضوع نباشد.

اگر ریاضیات شما به شدت ضعیف هستش باز جای نگرانی نیست کافیه در کنار یادگیری و آموزش برنامه نویسی، شروع به یادگیری مباحث پایه ای ریاضی کنید. 

۲- باید به زبان انگلیسی کامل مسلط باشید

یکی دیگر از باورهای اشتباه در مورد برنامه نویسی، تسلط کامل بر زبان انگلیسی هستش، شکی در این نیست که مسلط بودن به زبان انگلیسی به شدت به ما کمک می کند اما عدم تسلط باعث جلوگیری از یادگیری برنامه نویسی نمی شود و اصلا نگران این موضوع نباشید. چون خیلی از برنامه نویس های ایرانی هستند که در حد معمولی به زبان انگلیسی تسلط دارند. 

بهتون پیشنهاد میکنم حتی اگر شروع به یادگیری و آموزش برنامه نویسی می کنید حتما زبان انگلیسی رو یاد بگیرید چون خیلی خیلی به دردتون میخوره و باعث میشه در هر تخصصی پیشرفت کنید. اگر هم میخواید برنامه نویسی کار کنید واقعا به دردتون میخوره، ولی اگر هم مسلط نیستید جای نگرانی نیست چون اتفاق خاصی نمیفته، پیشنهاد میکنم در کنار یادگیری برنامه نویسی، برنامه ای برای زبان انگلیسی هم بچینید.

۳- از سن شما گذاشته

یکی از بدترین باورهای اشتباه، همین سن هستش شاید بیش از ۲۰۰ ۳۰۰ نفر تا حالا در مورد سن بهشون مشاوره دادم و در کانال تلگرام هم در این مورد صحبت کردم. خیلی ها فکر می کنند اگر سنشون از ۴۰ رد شد تموم هستش و نمی تونند کاری کنند. دوستان عزیز درسته وقتی سن بالا میره شاید مثل یه شخص ۲۰ ساله نباشه و دیگه در این حد که هیچی یاد نگیر نیست. ما کسانی دارم که در دوره های ما شرکت کردند با بیش از ۵۰ سال و الان در حال برنامه نویسی کردن هستش و به درآمد رسیده، پس اصلا این چیز رو باور نکنید که سنت بالا رفت دیگه نمی تونی یاد بگیری. ببینید شاید یک مطلب رو یک شخص ۲۵ ساله با ۲ بار مطالعه کردن یا خوندن یاد بگیره ولی کسی که بالای ۵۰ سال هستش با ۴ ۵ بار تمرین خیلی راحت یاد میگره و جای هیچ نگرانی نیست یکم تمرین بیشتر و استمرار در تمرین می خواد.

۴- سن شما برای یادگیری بسیار کم است

قبلا فکر نمی کردم در این مورد هم تصور اشتباه باشد ولی به شخصه دیدم کسانی که بهم پیام دادن و گفتن بچمون ۱۳ ۱۴ سالش هست آیا می تونه برنامه نویسی یاد بگیره، میگم چرا نتونه، میگه خیلی سنش کم هستش، من بچه هایی رو میشناسم که کلا ۸ ۹ سال دارند و در حال برنامه نویسی هستند. حتی چند وقت پیش یه آقا پسر ۱۰ سال رو دیدم که داشت برنامه نویسی ربات انجام میداد (ربات های مسیریاب حرفه ای) که واقعا لذت بردم پس اگر کسی به شما گفت سن شما بسیار کم است اصلا جدی نگیرید و شروع به یادگیری کنید. مهم خود شما هستید که باید استارت بزنید و کاری به بقیه نداشته باشید. 

۵- باید هوش بالایی داشته باشی

یکی از بدترین تصورات اشتباه در مورد برنامه نویسی همین باور و تصور هستش، این گزینه رو از خیلی ها شنیدم تا باهاش صحبت می کنی میگه من که باهوش نیستم. میدونم یاد نمگیریم و ضریب هوشیم پایین هستش، اگر فایل های صوتی منو گوش داده باشید حتما خاطره یکی از هم کلاسی هامون رو براتون تعریف کردم. یک همکلاسی دوران دانشگاه داشتیم با ضریب هوش شدیدا پایین که باورم نمیشد چطور وارد دانشگاه شده، بعد از یک سال یکی از بهترین برنامه نویس های کل دانشگاه شد و برنامه های هوش مصنوعی و شبیه سازی در حد عالی می نوشت طوری که اساتید هم کیف میکرند. پس اصلا به این باور اشتباه دامن نزنید شما اگر به برنامه نویسی یا هر چیزی دیگه علاقه داشته باشید صد در صد یاد میگیرید این شمایید که مشخص می کنید که میخواید برنامه نویس خوبی بشید یا نه، و دیگر در مورد هوش و ضریب هوشی صحبتی نکنید. چون این موضوع به شدت بین کسانی که می خواهند شروع به یادگیری و آموزش برنامه نویسی کنند رایج هستش طوری که چندین بار فایل های صوتی در این زمینه در کانال تلگرام سایت ارسال کردم.

به شخصه کسانی رو دیدم که برنامه نویس شدند که از ضریب هوشی به شدت پایینی برخوردار بودند و اصلا کسی فکر نمی کرد اینا بتونن حتی یک خط کد بنویسند چه برسد که بخواهند برنامه نویس حرفه ای شوند.

۶- حتما باید استعداد فوق العاده ای داشته باشی

در این مورد یک فایل صوتی فوق العاده داخل کانال تلگرام فرستادم و گفتم که استعداد در هر کسی متفاوت است و اگر ما به چیزی علاقه داشته باشیم و روی آن تمرکز کنیم بعد از مدتی می توانیم در آن موضوع استعداد دار شویم و چیزی به نام استعداد بیشتر جنبه ذهنی دارد. اگر فکر می کنید استعداد ندارید باید بگم چون تا حالا برنامه نویسی نکردید اگر یک مدت برنامه نویسی کنید و شروع به یادگیری آن کنید بعد از مدتی خیلی راحت می توانید بگید من استعداد برنامه نویسی دارم و می تونم یک برنامه نویس حرفه ای شوم. مهم استارت هستش و دیگر نگران چیزی نباشید شما باید به صورت پیوسته آموزش ببینید و تمرین داشته باشید. 

۷- فقط در دانشگاه می تونی برنامه نویسی یاد بگیری

یکی دیگر از تصورات اشتباه در مورد برنامه نویسی اینست که خیلی ها فکر می کنند برای یادگیری برنامه نویسی حتما باید برن دانشگاه و اونجا برنامه نویسی یاد بگیرند ولی باید بهتون بگم شاید بیش از ۷۰ ۸۰ درصد برنامه نویس های ایرانی اصلا رشته تحصیلیشون یه چیز دیگه هستش و اصلا ربطی به برنامه نویسی ندارد و به خاطر علاقه شخصی و حسی که برنامه نویسی داشتند به این سمت سوق داده شده اند. پس نگران این موضوع نباشید چون به راحتی می توانید بدون تحصیل در این رشته، به یک برنامه نویس حرفه ای و فوق العاده تبدیل شوید و تنها کافیه در تمرین، استمرار داشته باشید.

۸- حداقل ده سال طول میکشه برنامه نویسی بشی

یکی دیگر از تصورات اشتباه در مورد برنامه نویسی اینست که باید برای یادگیری یک زبان برنامه نویسی باید ده سال کار کرد. نمیدونم این باورها از کجا نشات میگیرد و چه کسی در مورد این چیزها باور سازی می کند. من بهتون قول میدم اگر یک سال، روزی ۳ ۴ ساعت وقت بذارید به یک برنامه نویس فوق العاده در حیطه مورد نظر دست پیدا می کنید. یعنی حداقل ۱۰۰۰ ساعت وقت مفید برای یادگیری و تمرین برنامه نویسی بذارید. پس درگیر این صحبت های عجیب و غریب نشوید. تازه این برای برنامه نویسی هایی سخت هستش ولی اگر یک زبان تقریبا ساده رو بردارید مثل در حوزه فرانت اند کار کنید بعد از ۶ ماه به یک حرفه ای تبدیل می شوید.

۹- اصلا خانوم ها برنامه نویس نمی شوند

یکی از مسخره ترین باورها در این حوزه همین باور عدم توانایی خانوم ها در زمینه برنامه نویس شدن هستش، شاید باورتون نشه ولی اینقد بهم پیام داده شده در این زمینه که خودم هم باور نمی کردم. طرف میگفت من خانومم به نظرتون می تونم؟ و واقعا تعجب میکرد. دوستان عزیز چه ربطی به خانوم یا آقا بودن داره، مهم خودتون هستید که بخواید یاد بگیرید یا نه، همه استعداد و هوش دارند و می تونند برنامه نویس یا هر تخصص دیگری رو یاد بگیرند و اصلا به خودتون شک نکنید. هر کیم این موضوع خنده دار و مسخره رو بیان کرد لطفا کاری بهش نداشته باشید و بهش بی توجه باشید. در شرکت های ایرانی اینقد خانوم برنامه نویس قوی و فوق العاده داریم که آدم لذت میبره و اصلا درگیر این تصور اشتباه نشید.

۱۰- برنامه نویسی اصلا درآمد ندارد و شغل حساب نمی شود

اگر ۱۰ سال پیش این مورد رو میگفتن قبول دارم ولی در ۵ ۶ سال اخیر واقعا یکی از شغل های پردرآمد هستش که اگر به صورت فریلنسری کار کنید واقعا اندازه چند کارمند با حقوق بالا می تونید درآمد کسب کنید. دوستان خودم در شرکت های مختلف به صورت کارمندی کار می کنند و بین ۳ تا ۱۲ میلیون حقوق میگرند و کسانی رو میشناسم که به صورت فریلنسری بیش از ۱۵ ۲۰ میلیون در ماه درآمد دارند. در این زمینه هم مقالات مختلی در سایت منتشر کردیم که پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه کنید. 

۱۱- کار برای برنامه نویسی وجود ندارد

به جرات می تونم بگم هزار کار برای کسانی که برنامه نویسی انجام میدهند وجود دارد. کافیه به سایت های استخدامی مراجعه کنید یا در شبکه اجتماعی لینکدین هشتگ استخدام یا آگهی استخدام رو جستجو کنید تا متوجه تعداد استخدامی های این حوزه شوید. بهتون قول میدم اگر شما یک برنامه نویس حرفه ای باشید صد در صد برای شما با حقوق بالا کار وجود دارد و اصلا جای نگرانی نیست و اگر هم داخل کشور کار پیدا نکنید می تونید از خارج کشور کار بگیرید با همین وضعیت قیمت دلار می تونید پروژه هایی با قیمت پایین از خارج کشور بگیرید که برای ما قیمت قابل توجه ای می شود. مثلا یک پروژه هزار دلاری در همین شرایط نزدیک ۱۳ ۱۴ میلیون می شود که اندازه ۲ تا ۴ ماه یک کارمند دولتی می باشد. 

۱۲- در ایران، برنامه نویسی اشباع شده

یکی از خنده دار ترین باورهایی که شنیده ام همین باور شماره ۱۲ می باشد. بعضی ها بدون علم و بدون آگاهی از چیزی شروع می کنند و میگن این حوزه از لحاظ کاری اشباع شده است. یک نکته بهتون میگم همیشه در ذهن داشته باشید هر جایی که تعداد کسب و کارهاش زیاد باشد نشان از بزرگ بودن اون بازار دارد مثلا بخش تغذیه رو ببینید چرا روز به روز تعداد اغذیه ها و غذاخوریها بیشتر می شود با اینکه مردم از لحاظ اقتصادی وضعیت بدتری پیدا کردند؟ مشخصه چون تقاضا همیشه هست و در حال بیشتر شدن هستش، در این حوزه هم همین طوری هستش و اصلا نگران نباشید همان طور که در بخش بالا گفتم کافیه نیم نگاهی به استخدامی های سایت های استخدامی و شرکت ها بندازید تا متوجه این موضوع شوید. 

۱۳- برنامه نویسی حوصله سربر است

یکی دیگر از دیدگاه های اشتباه در مورد برنامه نویسی، حوصله سر بر بودنش هست، البته از تعداد کمی این موضوع رو شنیدم ولی گفتم در موردش هم توضیحاتی ارائه دهم هر تخصص یا مهارتی که در ابتدا آن هستید و میخواهید واردش بشید حوصله سر بر هستش و به اصطلاح رو مخ هستش مهم اینه همون اول بیخیالش نشی و بشینی یادش بگیری و بعد از یه مدت این حوصله سر بر بودن از بین میرود و جای هیچ نگرانی نیست. یاد خودم میفتم که میخواستم سئو یاد بگیریم چه قد عصبی میشدم و حوصله ام سر میرفت اما بعد از اینکه مقداری تخصص کسب کردم واقعا علاقه مند شدم و هر روز در این مورد مطالعه می کنم.

۱۴- باید روزی ۱۵ ساعت برنامه کار کنید

به یه بنده خدایی گفتم اینقد برنامه نویسی دوس داری چرا شروع به یادگیری نمی کنی می گفت حوصله ندارم روزی ۱۵ ساعت وقت بذارم گفتم چرا ۱۵ ساعت، گفت شنیدم هر کسی که می خواد وارد این حوزه شه، باید روزی ۱۴ ۱۵ ساعت برنامه نویسی کار کنه تا بتونه برنامه نویس بشه، این خنده دار ترین باوری بود که تا حالا در مورد برنامه نویسی شنیده ام. یعنی این همه برنامه نویس که در حهان وجود دارد همه روزی ۱۵ ساعت کار کردند و برنامه نویس شدند. من بهتون قول میدم روزی ۳۰ دقیقه کار کنید ولی هر روز باشه بعد از یک مدت یه برنامه نویس خوب و قابل قبول می شوید ولی واقعا هر روز کار کنید هر روز، و اصلا نیاز نیست روزی ۱۰ ۱۵ ساعت کار کنید. به نظرم بهترین تایم برای یادگیری برنامه نویسی، روزی ۳۰ تا ۶۰ دقیقه فیلم آموزشی دیدن است و روزی ۳ تا ۴ ساعت تمرین، با این روند با ۶ تا ۸ ماه می تونید یک برنامه نویس خوب در حوزه ای که انتخاب کرده اید شوید. 

۱۵- باید حتما شب برنامه نویسی کنید

چند وقت پیش یکی تو تلگرام بهم پیام داد گفت فلانی، من به برنامه نویسی علاقه دارم ولی نمی تونم شب برنامه نویسی کنم باید چه کنم؟ بهش گفتم خب شما روز برنامه نویسی کنید. گفت شنیدم باید حتما شب باشه تا برنامه نویسی صورت بگیره ? خدایش این دیگه عجیب و غریب بود و واقعا این چیز رو ازم پرسیدند. دوستان هر تایمی که شما دوست دارید می تونید کار کنید. صبح، ظهر، شب یا … مهم خودتون هستید که چه تایمی راحت هستید و وقت دارید.

۱۶- برنامه نویس باید سیگاری و قهوه خور باشد

یکی دیگر از باورهای اشتباه در حوزه برنامه نویسی، سیگاری بودن برنامه نویس هستش، نمیدونم این باور و دیدگاه از کجا نشات میگیرد ولی باهاش مواجعه شدم و خیلی ها فکر می کنند حتما باید سیگاری باشند یا اهل قهوه، به شخصه اصلا سیگاری نیستم و تو عمرمم سیگار نکشیدم و جز باورهای خنده دار و مسخره هستش که خیلی ها بیشتر با جنبه طنز در موردش صحبت می کنند ولی متاسفانه بعضی از دوستان باور کرده اند. 

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *