کاملترین معرفی زبان برنامه نویسی Groovy

کاملترین معرفی زبان برنامه نویسی Groovy

کاملترین معرفی زبان برنامه نویسی Groovy

در این مطلب با مقاله کاملترین معرفی زبان برنامه نویسی Groovy در خدمت شما دوستان عزیز هستیم. Groovy (گرووی ) یک زبان شی گرا است که مبتنی بر پلتفرم جاوا است. Groovy 1.0 در تاریخ ۲ ژانویه ۲۰۰۷ با Groovy 2.4 منتشر شد. Groovy از طریق Apache License v 2.0 توزیع شده است.Groovy یک زبان برنامه نویسی شی گرا داینامیک برای ماشین مجازی جاوا (JVM) است که می تواند در هر جایی از جاوا مورد استفاده قرار گیرد. این زبان را می توان برای ترکیب ماژول های جاوا، گسترش برنامه های موجود جاوا و نوشتن برنامه های جدید استفاده کرد.

Groovy می تواند به عنوان یک زبان اسکریپت نویسی برای توسعه دهندگان پلتفرم جاوا در نظر گرفته شود و همچنین می تواند برای توسعه دهندگان علاقه مند به افزایش قابلیت و انعطاف پذیری آن زبان مفید باشد. Groovy دارای سینتکس مشابه Java است و به طور یکپارچه با بایتکد جاوا کار می کند. بسیاری از ویژگی های زبان های Perl، Python، Ruby و Smalltalk را دارد.

زبان برنامه نویسی Groovy چیست؟

Groovy یک زبان برنامه نویسی مبتنی بر پلتفرم جاوا است. Groovy یک زبان برنامه نویسی پویا(Dynamic Programming Language) است. این زبان که یک زبان اسکریپتی حساب میشود، میتواند به راحتی با برنامه های جاوا و کتابخانه های این زبان، ارتباط برقرار کند.

طبق ادعای سازندگان این زبان، Groovy به راحتی قابل یادگیری است و می تواند به سرعت توسط افرادی که قبلا جاوا(یا هر زبان برنامه نویسی دیگری) کار کرده اند، با سرعت زیاد یاد گرفته شود. همچنین این زبان که یک زبان برنامه نویسی شی گرا(Object Oriented) است که از قابلیت Functional Programming بهره می برد. Groovy در سال ۲۰۰۳ توسط James Strachan معرفی شد. نسخه های بتا از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ در دسترس قرار گرفت. نسخه ۱٫۰ در ژانویه سال ۲۰۰۷ و نسخه ۱٫۱ در دسامبر ۲۰۰۷ منتشر شد. Groovy در حال انجام استاندارد سازی تحت برنامه درخواست جاوا JSR) 241) است. مدیر پروژه Guillaume Laforge است.

 

نمونه کد زبان برنامه نویسی Groovy

class Chistio {
    static void main(String[] arg) {
      int x = 5;
      int y = 10;
      def _something = 'salam';
      print_ln(x);
      print_ln(y);
      print_ln(_something);
    }
  }
 

یکپارچه‌سازی مستقیم زبان برنامه نویسی Groovy با جاوا

کلاس‌های گرووی به بایت‌کد جاوا ترجمه می‌شوند، و می‌توان کلاس‌های جاوا را در گرووی، و کلاس‌های گرووی را در جاوا استفاده کرد.[۳] به عنوان نمونه در زیر یک کلاس در جاوا و یک کلاس در گرووی مشاهده می‌کنید که از یکدیگر استفاده می‌کنند:

کلاس تعریف شده در جاوا :

public class AClassInJava {
  public static void main(String[] args) {
    new AClassInJava().printMessage();
    new AClassInGroovy().printMessage();
  }
  public void printMessage() {
    System.out.println("Hello from Java");
  }
}

و کلاس تعریف شده در گرووی

class AClassInGroovy{
  def printMessage() {
    println "Hello from Groovy"
  }
}
new AClassInJava().printMessage()
new AClassInGroovy().printMessage()

 

رشته ها در برنامه نویسی Groovy

رشته ها در Groovy از دو کلاس java.lang.String و groovy.lang.GString ساخته می شوند ، رشته هایی که در داخل “” قرار می گیرند از نوع GString هستند و می توانیم مستقیماً در آن ها متغیر ها و متد ها را با علامت $ فراخوانی کنیم (چنین کاری را در رشته های از نوع String نمی توانیم انجام دهیم). هر جا که لازم باشد رشته های GString به صورت خودکار به String تبدیل می شوند.رشته هایی که از در داخل دو کوتینش تکی یعنی بین دو ‘ قرار می گیرند از نوع String هستند.

مثال

class FirstClass {
	
	def a=8
	
	def mGString="hello $a" //GString
	def mString='hello $a' //String
	
	FirstClass() {
		println mGString
		println mString
	}
	static void main(def args){
		new FirstClass()
	}
}
خروجی :
hello 8
hello $a

The post کاملترین معرفی زبان برنامه نویسی Groovy appeared first on آموزش برنامه نویسی.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *