نحوه ایجاد لینک‌ها در رپورتاژ آگهی

در سری مقاله‌های رپورتاژ آگهی، گفتیم که رپورتاژ چیست؟ چگونه می‌تواند بر سئوی سایت تأثیر بگذارد؟ چگونه یک رپورتاژ خوب بنویسیم و کجا باید رپورتاژ را منتشر کنیم؟ یعنی تا این جای کار ۸۰ درصد راه را رفته‌ایم.

در این مقاله قرار است آخرین آجر این سری را بگذاریم و نحوه گذاشتن لینک در متن رپورتاژ را بررسی کنیم. نکاتی که اگر به آن‌ها توجه نشود، با انتشار رپورتاژ به نتیجه‌ای که می‌خواهید، نمی‌رسید؛ بنابراین چند دقیقه‌ای را به خواندن این مقاله اختصاص دهید.

لینک‌ها در رپورتاژ چقدر مهم هستند؟

بک‌لینک‌ها همیشه برای ما مهم بوده و هست. به‌خصوص در رپورتاژنویسی که هدف نهایی تبدیل کاربر به مشتری است. علاوه بر این، لینک‌هایی که ایجاد می‌کنید، در سئوی سایتتان تأثیرگذار است. دلیلش را که حتماً می‌دانید؛ به این خاطر که بک‌لینک‌ها، مقداری از اعتبار سایت منتشرکننده رپورتاژ را به سایت شما منتقل می‌کنند. همچنین، چون رپورتاژها اغلب دائمی هستند، گوگل می‌بیند که شما لینک‌های ثابتی در سایت‌های معتبر دارید، بنابراین اعتمادش روز به روز به شما بیشتر می‌شود.

گاهی وب‌سایت‌ها برای لینک‌های خارجی خود از تگ nofollow استفاده می‌کند، در واقع با این کار به موتورهای جستجو اطلاع می‌دهند که هیچ اعتباری به لینک‌های ایجاد شده، منتقل نشود و صفحات لینک‌شده در رتبه‌ هم تأثیر نگذارند. (برای مطالعه بیشتر، مقاله تفاوت لینک‌های فالو و نوفالو را بخوانید)

حتی اگر سایت‌های منتشرکننده رپورتاژ لینک نوفالو استفاده کنند و به درد سئوی سایتتان نخورند، شما باز هم دو مزیت از این لینک‌ها به دست می‌آورید. اول اینکه بک لینک‌ها ترافیک سایت شما را افزایش می‌دهد و دوم، با استفاده از آن‌ها می‌توانید برند خود را به کاربران معرفی کنید.

خب این‌ها که خبرهای خوبی است، پس مشکل کجاست؟

مشکل از آنجا شروع می‌شود که گوگل دوست ندارد که شما بک‌لینک پولی بسازید و شما با رپورتاژ عملاً دارید همین کار را می‌کنید؛ اگر بخواهیم طبق اصول گوگل فکر کنیم، رپورتاژ یک آگهی تبلیغاتی است و شما برای انتشار آن پول پرداخت می‌کنید؛ اما گوگل چگونه می‌تواند این مسئله را بفهمد؟

شاید چندین سال قبل، سایت‌ها به سادگی می‌توانستند با سیل عظیمی از لینک‌های ساخته‌شده با کلمه‌های کلیدی، رتبه‌های بالای نتایج گوگل را به‌دست آورند. این موضوع باعث شده بود که سایت‌های باکیفیت که لایق اعتبار بیشتری بودند، در رتبه‌های پایین باقی بمانند؛ بنابراین گوگل وارد عمل شد و با معرفی الگوریتم پنگوئن در سال ۲۰۱۲ به این مشکل پایان داد. پنگوئن، اعتبار سایت‌هایی که از روش‌های اسپم و فیک برای لینک‌سازی استفاده می‌کردند را پس می‌گرفت تا سایت‌های خوب بتوانند اعتبار کسب کنند.

الگوریتم‌های گوگل، روز به روز هوشمندتر می‌شوند و امروز هم معیارهای زیادی برای بررسی محتوا دارند. یکی از مهم‌ترین فاکتورها که به دقت زیر ذره‌بین این الگوریتم‌ها قرار دارد، لینک‌های موجود در متن است. بنابراین نحوه لینک دادن شما در رپورتاژ، می‌تواند دست شما را برای ربات‌های سمج گوگل رو کند. اینجاست که اهمیت لینک در رپورتاژ مشخص می‌شود.

خب با این اوصاف چه باید بکنید؟ باید کاری کنید که بک‌لینک شما در رپورتاژ به قدری برای گوگل طبیعی باشد که انگار سایت تبلیغ‌کننده واقعاً شما را معرفی کرده‌است. برای این‌کار باید بدانید به کجا لینک بدهید، انکرتکست‌های لینک را چگونه بهینه کنید و نکات دیگری که در ادامه مقاله توضیح خواهیم داد.

در رپورتاژ به چه صفحاتی لینک بدهیم؟

شما در یک رپورتاژ تعداد ۲ تا ۳ لینک دارید تا صفحات خود را معرفی کنید؛ پس بهترین و بهینه‌ترین آن‌ها را انتخاب کنید. برای اینکه بدانید در رپورتاژ خود به چه صفحاتی لینک بدهید، اول باید بدانید که لینک‌سازی چگونه کار می‌کند.
در مقالات قبلی سری رپورتاژ گفتیم که انتشار رپورتاژ در سایت‌هایی که اعتبار بیش‌تری نزد گوگل دارند، موثرتر است. این اعتبار با دو معیار مشخص می‌شود:

 • DA یا اعتبار دامنه (Domain Authority)، اعتبار کل یک سایت را مشخص می‌کند
 • PA یا اعتبار صفحه (Page Authority)، اعتباری است که گوگل برای هر صفحه قائل است

هنگام انتشار رپورتاژ، می‌توانید این دو معیار را برای انتخاب سایتی که قرار است رپورتاژتان را منتشر کند، بررسی کنید تا ببینید اعتبار سئوی آن سایت چقدر است؛ بالاخره قرار است کمی از این اعتبار به لینک‌های شما منتقل شود (در این رابطه حتماً مقاله «رپورتاژ خبری خود را کجا منتشر کنیم» را بخوانید).

اما در این طرف، داستان کمی فرق می‌کند. موقع انتقال اعتبار، دیگر چیزی به نام DA در نظر گرفته نمی‌شود و اعتبار منتقل شده فقط به PA صفحه مقصد داده می‌شود. مثلاً اگر کسی در مقاله خود، به سایت نوین لینک بدهد، اعتبار به صفحه نوین داده می‌شود نه به کل دامنه و سایت؛ ولی چون در صفحه اصلی، چندین لینک از صفحات داخلی نیز وجود دارد، خود‌به‌خود اعتبار داده شده بین لینک‌های داخلی پخش می‌شود.

فکر کنم دیگر متوجه شده باشید که کدام صفحات برای لینک دادن بهتر هستند. نه؟
شما باید به صفحاتی لینک بدهید که می‌توانند اعتبار را پخش کنند
؛ مثلاً شما در رپورتاژی که درباره خرید گوشی است، هم می‌توانید به خرید آیفون۷ لینک بدهید که صفحه محصول است، هم می‌توانید به خرید گوشی لینک بدهید، که صفحه دسته‌بندی محصولات است. اگر به صفحه دسته‌بندی لینک بدهید چون در آن صفحه لینک داخلی محصولات هست، اعتبار را بین آن‌ها پخش می‎کند.

این یک قانون نیست ولی بهتر است به صفحه‌هایی لینک بدهید که خودشان پخش‌کننده اعتبار باشند، چون از این طریق می‌توانید برای کل سایت اعتبار و اعتماد جمع کنید.

البته لینک دادن در رپورتاژ کاملاً به هدف شما بستگی دارد؛ به طور مثال، اگر هدف شما از یکی از رپورتاژها فقط معرفی اپلیکیشن جدیدتان است، می‌توانید فقط به صفحه همان محصول لینک بدهید. چون شما در آخر رپورتاژ پیشنهاد نهایی خود را مطرح می‌کنید.

چگونه انکرتکست لینک‌ها را بهینه کنیم؟

منظور از انکرتکست، متن یک لینک است که کاربر با کلیک کردن روی آن به صفحه مقصد هدایت می‌شود. برای آن‌که بتوانید لینک‌های رپورتاژ خود را با بهترین روش بهینه‌سازی کنید، اول باید با انواع انکر تکست‌های موجود آشنا شوید.

 • انکر تکست نام تجاری: وقتی که متن لینک، نام تجاری یا برند شما باشد.
 • انکر تکست اختصاصی: کلمات کلیدی است که قصد دارید به عنوان یک گرایش جدید معرفی کنید.
 • انکر تکست عریان: از URL سایت به عنوان متن لینک استفاده می‌شود.
 • انکر تکست کلمه کلیدی + نام تجاری: کلمه کلیدی به همراه نام برند به عنوان متن لینک قرار می‌گیرد.
 • انکر تکست Partial Match: کلمه کلیدی جزئی از یک عبارت در متن لینک قرار می‌گیرد.
 • انکر تکست عمومی: لینک‌هایی با متن‌های عمومی مثل «اینجا کلیک کنید» یا «اینجا بروید» است.
 • انکر تکست طولانی (دم دراز): یک جمله طولانی (شامل کلمه کلیدی) در متن لینک قرار می‌گیرد.
 • انکر تکست Exact Match (دقیقاً کلمه کلیدی هدف): دقیقاً از کلمه کلیدی هدف کسب‌وکارتان در متن لینک استفاده می‌شود.
 • انکرتکست LSI: به جای استفاده از کلمه کلیدی هدف، از هم معنی یا مشتقات آن استفاده می‌شود.

برای اینکه انکرتکست‌ها را دقیق و با جزئیات بشناسید، مقاله «انکرتکست چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟» را بخوانید.

حالا نوبت بهینه کردن انکرتکست‌ها در متن رپورتاژتان است. بهینه کردن یعنی چگونه و چطور از انواع مختلف انکرتکست‌ها استفاده کنید تا هم اعتبار خوبی نصیبتان شود و هم از جریمه گوگل در امان باشید.

شاید بگویید، «انکرتکست بهینه دیگر چیست؟ این چیزها لازم نیست، هرچه دوست داریم می‌گذاریم، مهم لینکی است که ایجاد شده است». این جملات کاملاً اشتباه هستند. بهینه‌سازی انکرتکست ممکن است یک تاکتیک بی‌اهمیت به نظر برسد؛ اما باید بگویم که انکرتکست شما هم یکی از فاکتورهای موردنظر گوگل برای مشخص کردن موضوع صفحه، تعیین کلمات کلیدی و دادن اعتبار و رتبه به صفحات موردنظر شماست. بالاخره انکرتکست‌ها هم جزئی از ساختار لینک هستند، پس ساده از کنارشان نگذرید.
برای بهینه کردن انکرتکست‌ها کافی است چند نکته زیر را رعایت کنید.

انکرتکست لینکتان خلاصه و مرتبط باشد

هیچ قانون نوشته شده و محدودیت خاصی برای تعداد کلمات انکرتکست وجود ندارد، اما برای آگاه کردن کامل موتورهای جستجو و کاربران در مورد موضوع صفحه‌ای که به آن لینک می‌دهید، انکرتکست شما بهتر است خلاصه، واضح و مرتبط با صفحه مقصد باشد.
وقتی لینکی با کلمات مرتبط ایجاد می‌کنید، ربات‌های گوگل می‌توانند به‌راحتی بفهمند که لینک ایجاد شده درباره چه چیزی است و هر چه این ارتباط با محتوای صفحه مقصد نزدیک‌تر باشد، اعتبار صفحه شما در نگاه گوگل تقویت می‌شود.
شاید از نظر شما مسئله پررنگی نباشد ولی جزئیاتی که به‌راحتی می‌توان آن را نادیده گرفت، از نظر سئو اهمیت دارند. نکته آخر اینکه، درست است که انکرتکست طولانی یکی از انواع انکرتکست‌هاست، ولی استفاده از آن در رپورتاژ اصلاً توصیه نمی‌شود.

خب، برای انتخاب کلمه‌های متن این دو سؤال را از خودتان بپرسید:

 • کوتاه‌ترین و مرتبط‌ترین کلمه به صفحه‌ای که به آن لینک می‌دهید چیست؟
 • چه کلمه یا عبارتی کاربران را ترغیب می‌کند که روی آن کلیک کنند؟

عبارت متن بهتر است شامل کلمات کلیدی باشد که شما می‌خواهید پیجتان روی آن رنک خوبی بگیرد. البته در این یک مورد عجله نکنید تا در ادامه مقاله، تکلیفمان با کلمات کلیدی و رفتار گوگل مشخص شود و بعد راجع به آن تصمیم بگیرید.

 در استفاده از انکر تکست Excat match زیاده‌روی نکنید

در رپورتاژ آگهی، شما می‌توانید حداکثر پنج بک‌لینک از سایت منتشرکننده، دریافت کنید. بک‌لینک‌هایی که قطعاً اعتبار شما را نزد گوگل بالا می‌برند. ولی برخی افراد همه این لینک‌ها را با کلمه‌های کلیدی کسب‌و‌کارشان (exact match) در متن قرار می‌دهند. باید بگویم که با این کار انگار شما دارید به گوگل سیگنال می‌فرستید که گوگل عزیز، من دارم بک‌لینک پولی ایجاد می‌کنم.
مثلاً فرض کنید ما برای شرکت خود رپورتاژی بنویسیم که پنج لینک در آن قرار دادیم که همه با انکرتکست دیجیتال مارکتینگ ایجاد شده باشد و به صفحه اصلی نوین لینک داده شده باشد. برای درک بیشتر این موضوع، بگذارید کمی وارد دنیای گوگل شویم.

با به‌روزرسانی الگوریتم پنگوئن، گوگل شروع به بررسی دقیق کلمات کلیدی در انکرتکست‌ها کرد. از نظر گوگل، اگر بیشتر لینک‌های ورودی سایت، شامل یک کلمه کلیدی باشد، مشکوک است و می‌تواند نشانه‌ این باشد که این لینک‌ها طبیعی نیستند. به مثال زیر توجه کنید.

فرض کنید، رپورتاژ شما در سایت‌های مختلف منتشر می‌شود، ناگهان گوگل می‌بیند که موجی از لینک‌ها با یک کلمه کلیدی خاص ایندکس می‌شود. سایتی که در کلمه کلیدی هدفش جزو نتایج پایین بود و کم بک لینک می‌گرفت، حالا با لینک دادن‌های اسپم‌گونه قصد دارد برای خود اعتبار جمع کند. اگر گوگل این موضوع را بفهمد، چشم‌پوشی نخواهد کرد و کاری را که با اینترفلورا کرد، برای شما تکرار می‌کند.

داستانش را شنیده‌اید؟

اینترفلورا در سال ۲۰۱۳ یک کمپین رپورتاژ آگهی راه انداخت که از تعداد بسیار زیادی رسانه معتبر اینترنتی، بک لینک بگیرد. همه این لینک‌ها در کلمات کلیدی مشخصی ساخته شده بودند تا رتبه سایتش روی این کلمات افزایش پیدا کند. هرچند که آن‌ها خیلی سریع به صدر نتایج گوگل رسیدند، ولی گوگل متوجه این موضوع شد و آن‌ها را به همراه تمام وب‌سایت‌هایی که رپورتاژ او را منتشر کرده بودند، جریمه کرد.

پس به خودتان مسلط باشید و در استفاده از انکرتکست‌های exact match افراط نکنید. سئوی سایت مهم هست ولی نباید کاری کنید که به ضررتان تمام شود. شما با انکرتکست‌های متنوع و طبیعی نتایج بهتری می‌توانید بگیرید تا اینکه از کلمه‌های یکسان استفاده کنید.

لینک در رپورتاژ

از انکرتکست‌های متنوع برای لینک‌ها استفاده کنید

گوگل با معرفی الگوریتم پنگوئن این پیام را منتقل کرد که هیچوقت نمی‌شود، تمام سایت‌هایی که به شما لینک‌ می‌دهند از یک کلمه کلیدی استفاده کنند، مگر اینکه شما همان هدف شوم دور زدن گوگل را در سر داشته باشید و این لینک‌ها ساختگی باشند؛ بنابراین ‌برای اینکه لینک‌سازی و تبلیغات شما در رپورتاژها طبیعی باشد، باید همیشه از انکرتکست‌های متنوع برای لینک دادن استفاده کنید.

خبر بد اینکه هیچ اصل و قاعده کلی که بگوید انکرتکست‌ها چگونه باشد، وجود ندارد؛ ولی نمودار زیر، الگوی رایجی را نشان می‌دهد که بیشترین استفاده از انواع لینک‌ها را نشان می‌دهد. شاید نشود که به طور دقیق از این الگو برای رپورتاژ استفاده کرد ولی دید خوبی برای نحوه توزیع مناسب انکرتکست‌ها به ما خواهد داد. در ادامه نکاتی که برای تنوع دادن به متن لینک مهم است، توضیح خواهیم داد.

توزیع مناسب انکرتکست‌ها

انکرتکست برند و عریان (naked)

همان‌طور که در نمودار می‌بینید، بهترین نوع انکرتکست‌ها، نام تجاری است. سعی کنید با لینک دادن بیشتر با متن نام برند خود، برای کسب‌و‌کارتان اعتبار و اعتماد بسازید. با استفاده از این نوع از انکرتکست‌ها، گوگل احساس نمی‌کند شما در حال لینک‌سازی هستید. برای مثال:

دیجی‌کالا یکی از فروشگاه‌های اینترنتی است که طیف گسترده‌ای از محصولات را به مشتریانش ارائه می‌دهد.

انکرتکست URL یا عریان هم مانند نام تجاری می‌تواند بخشی از لینک‌های شما را شامل شود که در آن آدرس سایت به عنوان متن لینک قرار می‌گیرد. مثلاً:

 • www.novin.com
 • خدمات دیجیتال مارکتینگ با www.novin.com
 • آموزش سئو و بهینه‌سازی سایت در www.novin.com

انکرتکست متن اختصاصی 

احتمالاً برای رپرتاژ کمتر پیش می‌آید که شما متن اختصاصی برای لینک‌ها داشته باشید؛ چون این انکرتکست برای گرایشات جدیدی است که خود شما قرار است در اینترنت ایجاد کنید و گسترش دهید. مثلاً شرکت اپل اولین بار که Iphone را به بازار عرضه کرد، این کلمه را به عنوان انکرتکست اختصاصی خود رواج داد.

انکرتکست نام تجاری + کلمه کلیدی

این انکرتکست یکی از آن خوب‌های لینک‌سازی است؛ چون هم کاربرانی که در حال جستجوی کلمه کلیدی هستند، ممکن است رپورتاژ شما را ببینند و هم کسانی که رپورتاژ شما را می‌خوانند، از وجود برند شما در حوزه کلمه کلیدی موردنظر آگاه می‌شوند. به ویژه اگر شما یک کسب‌وکار کوچک و کمتر شناخته شده هستید، احتمالاً قرار نیست نام برند شما توسط کاربران جستجو شود؛ پس بهتر است که نام برند خود را در کنار کلمه کلیدی استفاده کنید. مثلاً گوگل ادز نوین.

آیا هیچ وقت نباید از کلمه کلیدی به عنوان انکرتکست استفاده کرد؟

با توجه به مطالب قبلی احتمالاً در مورد استفاده از انکرتکست exact match دچار تردید شدید ولی استرس نداشته باشید. از این نوع از انکرتکست هم می‌توانید استفاده کنید ولی حواستان به زیاده‌روی نکردن هم باشد. مثلاً یک‌بار کلمه کلیدی هدف را استفاده کنید. بار دوم آن را بخشی از یک عبارت قرار دهید (Partial Match) تا هم شما راضی باشید و هم گوگل از شما راضی باشد :). مثلاً اگر کلمه کلیدی اصلی شما «تبلیغات گوگل» است، متن‌های زیر برای لینک‌دهی مناسب هستند:

 • تبلیغات گوگل
 • تبلیغات گوگل نوین
 • خدمات تبلیغات گوگل شرکت نوین
 • تبلیغات هدفمند گوگل با www.novin.com

توجه: برای تکرار نشدن کلمه کلیدی می‌توانید از LSI‌ها یا عبارت‌های هم‌معنی آن استفاده کنید. مثلاً بازاریابی اینترنتی را به جای دیجیتال مارکتینگ به کار ببرید.

در مرحله آخر می‌توانید متن را طوری بنویسید که کلمه کلیدی در جمله باشد ولی در انکرتکست نام برند خود را بیاورید. مثلاً: برای انجام تبلیغات گوگل به سایت نوین مراجعه کنید. نگران این موضوع نباشید که کلمه کلیدیتان در انکرتکست قرار نگرفته است، گوگل همه چیز را می‌خواند؛ از جمله‌ای که لینک در آن قرار گرفته تا محتوای سایتی که به آن لینک داده شده است.

انکرتکست عمومی را فراموش کنید

لینک‌هایی که متن آن‌ها توصیف و نشانه‌ای از صفحه فرود آن ندارد، نه مورد پسند کاربر است و نه موتورهای جستجو. زمانی که در حال گذاشتن لینک در رپورتاژ خود هستید، بجای متن‌هایی مثل «اینجا کلیک کنید» و «پیج زیر را ببینید» از کلمه‌های توصیف‌کننده مشخص (مثل آموزش دیجیتال مارکتینگ) استفاده کنید. این کار به کاربران و موتور جستجو این امکان را می‌دهد که هنگام دنبال کردن این لینک، در یک نگاه، بدانند که چه چیزی باید انتظار داشته باشند.

لینک اسپم نسازید

وقتی متنی که به یک صفحه پیوند دادید، هیچ ارتباطی به کلیدواژه‌هایی که از آن صحبت کردید نداشته باشد، در واقع شما یک لینک اسپم ساختید؛ این کار هیچ ارزشی برای کاربر ندارد و گوگل هم هیچ خوشش نمی‌آید که کاربر را این‌گونه سر در گم کنید. البته این کار اصلاً با منطق جور در نمی‌آید و تنها دلیلی که برخی از این روش استفاده می‌کنند این است که می‌خواهند، از کلمات بی‌ربط ولی پر سرچ برای صفحات خودشان ورودی بگیرند، هر چند که در نهایت به ضررشان خواهد بود.

موقعیت لینک‌ها در متن رپورتاژ چگونه باشد؟

لینک‌هایی که برایتان اهیمت بیشتری دارند را در ابتدای متن قرار دهید تا راحت‌تر توسط خوانندگان دیده شود. گوگل نیز برای لینک‌هایی که در اوایل متن قرار می‌گیرد، ارزش و اعتبار بیشتری قائل است. دلیل این موضوع برای کسی روشن نیست. شاید به خاطر این است که لینک‌های بالای صفحه بیشتر کلیک می‌گیرند و گوگل در دیتای خود این را به‌عنوان با ارزش‌تر بودن ثبت می‌کند.
عده‌ای عقیده دارند که گوگل به همان ترتیبی که لینک‌ها را می‌خواند، اعتبار می‌دهد. یعنی به لینک اول اعتبار بیشتری می‌دهد و برای لینک‌های بعدی این اعتبار کمتر و کمتر می‌شود.

آماده انتشار یک رپورتاژ خوب هستید؟

هیچ‌کدام از ما دقیق نمی‌دانیم، فردا قرار است گوگل در آپدیت‌هایش چه معیار و ملاک جدیدی را بررسی کند. شاید بک‌لینکی که امروز کلی ورودی می‌گیرد، فردا در انباری گوگل قرار بگیرد و کسی هم آن را نبینید؛ بنابراین همین الان مواردی که برای گوگل و لینک‌سازی مهم هستند یا ممکن است روزی مهم شوند را رعایت کنیم تا همیشه یک نتیجه پایدار داشته باشیم.
خب. این هم از پایان خوش سریال رپورتاژ و نکات ریز و درشتی که برای یک رپورتاژ حرفه ای لازم بود بدانیم. آماده انتشار یک رپورتاژ خوب برای کسب‌و کارتان هستید یا نه؟

رپورتاژ خوب

اگر سوال یا ابهامی درباره انتشار رپورتاژ دارید که ممکن است در سریال چندقسمتی ما از قلم افتاده باشد، هم می‌توانید کامنت کنید و هم می‌توانید از مشاوران بخش رپورتاژ ما بپرسید تا شما را راهنمایی کنند.

رپورتاژ آگهی یک روش عالی برای بازاریابی است.

با درج رپورتاژ خبری، نه تنها محصول شما معرفی می‌شود، بلکه رتبه های گوگل شما هم افزایش پیدا می‌کند.
برای مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرید.
رپورتاژ خبری
021-63404داخلی 3

نوشته نحوه ایجاد لینک‌ها در رپورتاژ آگهی اولین بار در نوین. پدیدار شد.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *