بررسی ویژگی های یک برنامه نویس خوب

هر وقت در مورد برنامه نویس خوب صحبت می وشد همه میگن باید کد نویس خوبی باشه و اینکه بتونه هر پروژه ای رو کد بزنه، اما واقعا همین یک ویژگی می تواند یک شخص رو به عنوان یک برنامه نویس خوب یا بهتر بگیم عالی معرفی کند. در این مقاله می خوام در مورد ویژگی های یک برنامه نویس خوب صحبت کنم و بررسی کنیم یک برنامه نویس خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد. پس اگر میخواید بیشتر در مورد این موضوع رو بدونید حتما این مقاله که با عنوان بررسی ویژگی های یک برنامه نویس خوب ارائه شده است را مطالعه کنید در این مقاله ۲۰ خصوصیت و ویژگی یک برنامه نویس خوب را مورد بررسی قرار میدهیم.

ویژگی های یک برنامه نویس خوب

ویژگی های یک برنامه نویس خوب

وقتی در مورد ویژگی های یک برنامه نویس خوب صحبت می کنیم هر کسی بر اساس تجربیات یا مطالبی که خوانده شروع به لیست کردن تعدادی ویژگی می کند اما واقعا یک برنامه نویس خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد. در بخش زیر ما ۲۰ ویژگی مهم یک برنامه نویس خوب را مورد بررسی قرار میدهیم تا وقتی در مورد برنامه نویس خوب صحبت می شود باید چه چیزهایی در نظر گرفته شوید. البته در این لیست خیلی ویژگی های دیگه هم می توانست قرار گیرد اما به نظرم این ۲۰ گزینه مهمتر از بقیه هستند.

 • چالش پذیر
 • قابلیت حل مسئله
 • کدنویسی تمیز و بهینه
 • مهارت های فنی موثر
 • تمایل به یادگیری
 • مهارت رفع اشکال Debugging
 • اشتیاق به کار
 • منظم بودن و حفظ آرامش
 • مهارت های ارتباطی
 • مهارت های مذاکره
 • تنبلی
 • دید تجاری
 • قابلیت برنامه ریزی
 • توانایی مدیریت شکست
 • روحیه کار تیمی
 • تمایل به تحقیق
 • اهمیت به زمان نهایی پروژه
 • قابلیت ارائه
 • تطبیق با محیط کار
 • مهارت حل مشکل

نکته مهم: یک شخصی که تازه شروع به یادگیری و آموزش برنامه نویسی می کند نباید حتما این ۲۰ ویژگی رو داشته باشد این ویژگی ها با گذشت زمان و کسب تجربه به دست میاد پس اگر در ابتدای راه هستید اصلا نگران نباشید چون کم کم این ویژگی ها رو کسب می کنید. 

ویژگی های برنامه نویس

۱- چالش پذیر

برنامه نویسی که چالش پذیر نباشد و همش از چالش ترس و واهمه داشته باشد مسلما نمی تواند ادعای خوب و حرفه ای بودن داشته باشد. اسم برنامه نویسی با چالش گره خورده است و کسی که تاب و توان پذیرفتن چالش را ندارد یعنی یه چیزی کم دارد. پس اولین چپزی که باید یک برنامه نویسی داشته باشد توانایی چالش پذیری هستش، پس اولین گزینه از لیست مربوط به چالش می باشد.

۲- قابلیت حل مسئله

وقتی در مورد ویژگی های یک برنامه نویس خوب صحبت می کنیم اولین چیزی که در ذهن خودم شکل میگیرد بحث قابلیت حل مسئله می باشد. برنامه نویس اینقد باید مسئله حل کند و درگیر مسائل شود که به راحتی بتواند هر نوع مسئله ای رو حل کند. اگر در ابتدای یادگیری و آموزش برنامه نویسی هستید اصلا جای نگرانی نیست چون کم کم قدرت و توانایی حل مسئله رو پیدا می کنید فقط باید دل به دریا بزنید و پشت سر هم تمرین داشته باشید.

۳- کدنویسی تمیز و بهینه

بارها در مورد این موضوع صحبت کردیم واقعا اگر می خواهید یک برنامه نویس خوب و حرفه ای باشید باید بدانید چطوری کدنویسی تمیز و بهینه انجام دهید. این موضوع هم بر میگردد به عادت دیدن کدهای تمیز و بهینه، وقتی می خواهید بدونید چطور کدنویسی تمیز و بهینه انجام می شود باید سورس کد برنامه نویس های حرفه ای رو ببینید. این موضوع باعث بالا رفتن توانایی شما در کد نویسی بهینه و تمیز می شود. حتی اگر برنامه نویس بزرگی شدید به نظرم باید کدهای سایر پروژه های خوب اگر در دسترس هستند رو ببینید.

۴- مهارت های فنی موثر

اگر در مورد مهارت های فنی یک برنامه نویس می خواهید اطلاعاتی داشته باشید نباید سوالات سطی و خیلی ریز ازش بپرسید برای این موضوع باید سوالات متفاوت و تجربه گونه باید پرسید شود مثلا ازش بپرسید تجربه خود به زبان های برنامه نویسی مختلف را شرح دهید. متاسفانه خیلی از کسانی که می خواهند با برنامه نویس مصاحبه کننده در مورد موارد ریز و خیلی جزیی سوال می پرسند و یک چک لیست دارند که بر اساس آن سوال پرسیده می شود.

۵- تمایل به یادگیری

به نظرم تمایل به یادگیری یکی از اصلترین ویژگی های یک برنامه نویس خوب می باشد اصلا کسانی که در حوزه تکنولوژی، برنامه نویسی و طراحی سایت فعال هستند باید هر روز یاد بگیرند چون فناوری ها هر روز در حال تحول و تغییر می باشد و اگر برنامه نویسی خودش را به روز نکند می توان گفت در سه چهار سال بعدش چیزی برای ارائه ندارد. برنامه نویس خوب معمولا روزی بین ۱ تا ۳ ساعت از وقت روزانه خود را صرف یادگیری و آموزش می کند. 

۶- مهارت رفع اشکال Debugging

خیلی ها فکر می کنند اگر فقط کد بنویسند کافیه و دیگر مهارت دیگری لازم نیست اما باید بگم نوشتن کد، تنها بخشی از کار یک برنامه نویس است. زمانی که برنامه به درستی کار نمی کند یا از کار افتاده است از برنامه نویس انتظار میرود به سرعت مشکل را پیدا و اشکال زدایی کند. برنامه نویس باید در نوشتن کد دقت کرده و درباره آن جستجو کند تا از مشکلات احتمالی جلوگیری کند.

۷- اشتیاق به کار

یکی دیگر از ویژگی های یک برنامه نویس خوب داشتن اشتیاق به کار می باشد. خیلی از برنامه نویس ها به دلیل کار زیاد بعد از مدتی اشتیاق خود برای کار کردن رو کامل از دست میدهند. درسته خیلی از مدیران منابع انسانی علاقه به استخدام برنامه نویس های دارند که مایل به کار کردن ساعت های طولانی در محیط کار باشند اما این موضع اشتیاق فرد برای کار کردن از بین می برد. هر برنامه نویس برای اینکه اشتیاق به کار داشته باشد باید سرگرمی های خودش را داشته باشد تا به صورت کامل شارژ شود و همین شارژ شدن باعث اشتیاق به کار می شود پس برنامه نویس خوب به سرگرمی های خودش توجه ویژه دارد.

۸- منظم بودن و حفظ آرامش

به نظرم نه فقط برای برنامه نویسان برای کل حوزه های کاری، منظم بودن و حفظ آرامش یکی از ویژگی های مهم می باشد بخصوص برنامه نویسی، که دیگر جای خودش را دارد. شاید از بیرون این طور به نظر برسد که برنامه نویسی کار سختی نباشد ولی در بسیاری شرایط مخصوصا نزدیک به زمان تحویل پروژه که ناگهان بسیاری از بخش های برنامه به درستی کار نمی کنند، شرایط بسیار پر تنش و استرس زا خواهد بود، یکی از شرایط برنامه نویس حرفه ای این است که در این شرایط قادر به کنترل خود و ادامه کار بوده  و سریعا به روال مشکل زدایی و تحویل پروژه برگردد. 

۹- مهارت های ارتباطی

یکی از ویژگی های یک برنامه نویس خوب داشتن مهارت های ارتباطی است که متاسفانه در ایران به آن توجه خاصی نمی شود وقتی در مورد این موضوع صحبت می کنیم خیلی از دوستان می خندند و میگن یه برنامه نویس چه نیازی به مهارت های ارتباطی دارد. نه فقط برنامه نویس، هر کسی که در اجتماع زندگی می کند نیاز به یادگیری مهارت های ارتباطی دارد. اگر برنامه نویس به صورت فریلنسری یا همان آزادکاری پروژه میگیرد باید در این زمینه خیلی خیلی قوی باشد. یک برنامه نویس حرفه ای از نظر ما برنامه نویسی است که مهارت ارتباط با مشتری و سایر همکاران در محیط کار را دارد. ساده ترین مزیت ارتباط خوب با مشتری ها و کاربران برای برنامه نویس این است که از خطا ها و باگ های برنامه خود آگاه شده و به رفع اشکال بپردازد.

۱۰- مهارت های مذاکره

شاید در دید اول این گزینه خنده دار و عجیب به نظر برسد ولی اگر تازه وارد حوزه برنامه نویسی شده اید باید بگم اگر شما توانایی و مهارت مذاکره نداشته باشید نمی توانید پروژه های خوب که از نظر مالی وضعیت عالی دارند رو بگیرید. به شخصه به خاطر داشتن مقدار کمی که مهارت مذاکره یاد گرفته ام توانسته ام تعداد زیادی پروژه بگیرم. پس حتما حتما در کنار برنامه نویسی، مهارت های مذاکره رو یاد بگیرید چون خیلی به دردتون می خورد.

۱۱- تنبلی

لری وال، نویسنده‌ی کتاب زبان برنامه‌نویسی پرل، سه ویژگی یک برنامه‌نویس خوب را توصیف می‌کند: تنبلی، بی‌صبری و گستاخی. تنبلی به نظر خصوصیت خوبی برای یک برنامه‌نویس نیست اما مدیران IT می‌گویند اگر می‌خواهید بهترین راه را برای انجام کاری پیدا کنید در مورد آن از یک شخص تنبل سوال کنید. شانس بسیاری وجود دارد که شخص تنبل سریع‌ترین و بهترین راه را پیدا کند. برنامه‌نویسان یک شرکت اغلب قادرند راهی برای اتوماتیک کردن پروسه‌ها و صرفه‌جویی در زمان و پول پیدا کنند. البته اینو باید بگم برنامه نویس نباید تنبل باشد اما افراد تنبل بعضی وقت ها راهکارهای ساده و سریعتری را ارائه میدهند. 

۱۲- دید تجاری

یکی دیگر از ویژگی های یک برنامه نویس خوب، داشتن دید تجاری می باشد. زمانی که تنها بر روی یک قسمت خاص از کد متمرکز می شوید دید کلی راجع به پروژه و محصول نهایی را از دست می دهید. از ویژگی های برنامه نویس حرفه ای این است که نگاه تجاری نسبت به کار خود دارد و این باعث می شود که  یک دید همه جانبه و فراتر از برنامه ای که بر روی آن کار می کند، داشته باشد. این دید تجاری سبب بهبود عملکرد فرد و نهایتا بهبود محصول نهایی تولید شده خواهد شد.

۱۳- قابلیت برنامه ریزی

یک برنامه نویس علاوه بر سویچ کردن سریع در کارها و باید تا حد امکان راهای رسیدن به محصول نهایی را تحلیل کنند. یک بار او را تجزیه و تحلیل و تکمیل کند، برنامه نویس قبل از تایپ کردن اولین خط از کد باید ساختار برنامه را طراحی کنند. به نظرم این گزینه، جز ویژگی های مهم یک برنامه نویس خوب می باشد که باید با مرور زمان آن را به دست بیاورد.

۱۴- توانایی مدیریت شکست

وقتی در مورد برنامه نویس خوب حرف میزنیم یعنی باید قدرت و توانایی مدیریت شکست را داشته باشد. برنامه نویسان بندرت موارد درست را در اولین امتحان میفهمند و در واقع از شکست است که به یقین میرسند. این مهم است که برنامه نویسان  خطاها و اشکالات خود را بیابند آنها را ببینند و شکست را نشانه ای برای چالشی سریع در نظر بگیرد. برنامه نویس باید بتواند شکست را مدیریت کند و در صورت لزوم کار را دوباره شروع کند. متاسفانه کسانی که در ابتدای یادگیری و آموزش برنامه نویسی هستند با اولین شکست کلا برنامه نویسی را کنار میذارند و این واقعا ناراحت کننده می باشد.

۱۵- روحیه کار تیمی

اگر قصد اینو دارید که در مجموعه ای کار کنید حتما حتما باید روحیه کار تیمی داشته باشید و باید مبانی اولیه کار تیمی رو یاد بگیرید تا در ادامه راه دچار مشکل نشوید. این نکته رو هم فراموش نکنیم که برنامه نویس باید توانایی کار با کاربران کسب وکار، بازاریابی و کارکنان فروش و همکاران را داشته باشد. این مورد هم در ادامه راه یاد میگیرید کافیه مقدار در مورد آن مطالعه داشته باشید.

۱۶- تمایل به تحقیق

زبان برنامه‌نویسی تنها بخشی از این کار است. سازنده و گرداننده‌ی یک شرکت باید در مورد صنایع ویژه کسب دانش کند تا بتواند برنامه‌هایی طراحی کند که برای کارمندان و مشتریانش موثر باشند.

۱۷- اهمیت به زمان نهایی پروژه

بسیاری از برنامه نویسان روند پروژه های خود را براساس زمان اتمام پروژه برنامه ریزی میکنند. برای مدیران مهم است که مناسب ترین زمان برای برنامه نویسی یک نرم افزار جدید یا تعمیر آن را بدانند، برنامه نویسان نیز باید به زمان نهایی پروژه اهمیت دهند. این نیز مهم است که یک متقاضی زمانی برای پایان پروزه اختصاص دهد و آن را تعیین کند.

۱۸- قابلیت ارائه

شاید این گزینه هم تعجب برانگیز باشد ولی یک برنامه نویس خوب باید قابلیت ارائه داشته باشد. شاید شما بخواهید پروژه رو جایی ارائه دهید یا آن را به مشتری نشان دهید باید بتوانید به بهترین شکل ممکن آن را ارائه دهید. بارها دیده ام برنامه نویس های خوب و فوق العاده در زمینه کدنویسی که ضعف ارائه شدید داشته اند. سعی کنید در ادامه که برنامه نویس خوبی شدید روی این موضوع تمرکز بیشتری داشته باشید.

۱۹- تطبیق با محیط کار

برخی از برنامه نویسان برای تمرکز نیاز به سکوت کامل دارند، در حالی که دیگران در هرج و مرج رشد میکنند. عادتهای شخصی کارمند بخش مهمی از بهره وری کار می باشد. اگر برنامه نویس بتواند خودش را با محیط کار تطبیق دهد واقعا توانایی بالایی دارد.

۲۰- مهارت حل مشکل

یکی دیگر از ویژگی های یک برنامه نویس خوب داشتن مهارت حل مشکل می باشد اگر برنامه نویس این مهارت رو نداشته باشد با روبرو شدن با اولین مشکل کلا کنار میکشد یا کلا پروژه رو کنار می گذارد. برنامه نویس خوب می تواند برای هر مشکل یک راه حل درست پیدا کند. این مهارت را باید روز به روز در خود تقویت نماید.


نتیجه گیری:
در این مقاله ۲۰ ویژگی مهم برای یک برنامه نویس خوب رو مورد بررسی قرار دادیم که هر کدام می تواند شرایط برنامه نویس از لحاظ جایگاهی و حقوقی تغییر دهد. در این لیست می توانستیم گزینه های دیگری رو هم قرار دهیم ولی به نظرم این ۲۰ مورد جز موارد مهم هستند. سعی کنید در طول یادگیری روی این موارد هم تمرکز داشته باشید.

به نظرم شما ویژگی های یک برنامه نویس خوب چه چیزهایی هستند به غیر این موارد

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *