بازخوانی و مرور یک نمونه بنچ مارکینگ تاریخی


با وجودی که برای مطرح کردن مثال از بنچ مارکینگ، نمونه‌های فراوانی با پیچیده بالا و جزئیات بسیار، در دسترس هستند، ما نمونه‌ای را انتخاب کرده‌ایم که از نظر پایه‌ی اصلی و هسته‌ی آن (مقایسه فرایندها) نسبتاً ساده است.

علت انتخاب این نمونه، درس‌ها و نکات آموزنده‌ی متعدد در حاشیه‌ی آن است که می‌توانند مطالبی فراتر از بنچ مارک کردن فرایندها را به ما بیاموزند.

ماجرا به نیمه‌ی اول قرن هجدهم و تلاش‌های ایگناتس زمل‌وایس (Ignaz Semmelweis) بازمی‌گردد؛ شخصی که به علت نقش‌آفرینی در شناخت عفونت و بیماری‌های عفونی، در تاریخ پزشکی جایگاه ویژه‌ای دارد.

کتاب‌ها و داستان‌های متعددی درباره‌ی زمل‌وایس و تلاش‌ها و زندگی‌نامه‌اش وجود دارند؛ اما در این درس ما از دو کتاب زیر به عنوان منبع اصلی استفاده کرده‌ایم:

بیوگرافی پزشکی نوشته‌ی شروین نولالد (Doctors – The Biography of Medicine)

زندگی و کارهای زمل‌وایس نوشته‌ی گئورگی گورتای (Semmelweis: His Life and Work)

کتاب دوم اختصاصاً به زمل‌وایس (زندگی از ۱۸۱۸ تا ۱۸۶۵) پرداخته است؛ اما کتاب شروین نولاند، تاریخ پزشکی را طی دوهزار سال اخیر بررسی می‌کند و فقط فصل نهم آن به زمل‌وایس اختصاص یافته است.

آن سوی دیوار، احتمال مرگ شما ۱۰ برابر است

زمل‌وایس به عنوان رزیدنت ارشد در بخش زنان و زایمان بیمارستان عمومی وین کار می‌کرد. آن بیمارستان، دو بخش زایمان داشت که دقیقاً مجاور یکدیگر بودند.

یک بخش در اختیار زمل‌وایس و همکارانش بود که همگی پزشک بودند و به همراه دانشجویان‌شان، خدمات پزشکی مرتبط با زایمان را ارائه می‌کردند و بخش مجاور در اختیار ماماها بود.

در هر یک از بخش‌ها در سال حدود ۳۵۰۰ نوزاد به دنیا می‌آمدند و از این نظر، خروجی آن‌ها شبیه هم بود. اما یک تفاوت مهم وجود داشت:

  • در بخشی که متخصصان زنان و زایمان فعالیت می‌کردند، سالانه ۶۰۰ تا ۸۰۰ مادر به خاطر تب و عفونت‌ پس از زایمان می‌‌مردند.
  • در بخشی که خدمات مامایی ارائه می‌شد، تعداد مرگ و میر سالانه به خاطر تب و عفونت پس از زایمان، حدود ۶۰ مورد بود.

مردم به تدریج به این نتیجه رسیده بودند که حتی زایمان در خانه و خیابان مطمئن‌تر از گرفتار شدن در دست پزشکان متخصص بیمارستان عمومی وین است.

سری مطالب حوزه آشنایی با سیستم کنترل مدیریت

The post بازخوانی و مرور یک نمونه بنچ مارکینگ تاریخی appeared first on متمم.

درباره نویسنده: administrator

ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *